Turystyka ekologiczna nie jest zupełną nowością w naszym kraju, lecz nadal wiele osób nie wie, z czym się ona wiąże. Warto więc poznać zasady ekoturystyki i być może spróbować samodzielnie w ten sposób spędzać wakacje. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Nie da się ukryć, że różnego rodzaju działania ekologiczne są ostatnimi czasy na ustach wielu specjalistów, a także zwykłych obywateli. Jednym z przejawów chęci dbania o środowisko naturalne jest powstanie zasad spędzania wakacji zgodnego z ekologią. Czym dokładnie charakteryzuje się turystyka ekologiczna i czy warto zgodnie z jej założeniami spędzać urlop?

Czym jest ekoturystyka w Polsce?

Nie da się ukryć, że świadomość ekologiczna w Polsce z roku na rok rośnie, czego doskonałym przykładem jest zwiększenie się wiedzy, jaki negatywny wpływ na środowisko ma duży ruch turystyczny. Działalność człowieka w tym wypadku jest niezwykle dewastująca. Turystyka masowa nie tylko generuje ogromny ślad węglowy, lecz powoduje także degradację środowiska. W kontrze do tego zjawiska powstała turystyka ekologiczna, która zakłada wypoczynek bez niszczenia dzikiej przyrody. Jest formą podróżowania przyjaznego środowisku i przyczyniającą się do ochrony przyrody.

Popularne formy ekoturystyki

Czym jest ekologia w turystyce? Krótko mówiąc, ekoturystyka jest formą aktywnego spędzania wolnego czasu i czerpanie przyjemności z piękna krajobrazu z jednoczesnym minimalizowaniem negatywnego wpływu na środowisko. Wyróżnia się trzy najważniejsze cechy ekoturystyki, czyli ochronę wartości dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, promowanie możliwości spędzania wolnego czasu w zgodzie ze świadomością ekologiczną, a także działalność turystyczna minimalizująca negatywny wpływ na środowisko naturalne i regionalny ekosystem.

Wydawać się może, że ochrona środowiska na wakacjach spowoduje, że będą one nudne i nieciekawe. Nic bardziej mylnego, gdyż turystyka zrównoważona nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, lecz może być bardzo ciekawa. Doskonałym przykładem ekoturystyki mogą być liczne zabawy edukacyjne skierowane do młodych ludzi, a także aktywności takie, jak jazda konno, wypad na kajaki czy też surfowanie. Nawet w przypadku organizacji górskich wycieczek oraz narciarskich zjazdów mowa jest o turystyce ekologicznej, o ile będzie formą aktywnego i dogłębnego zwiedzania.

Pozytywny wpływ turystyki ekologicznej

Pojęcie ekoturystyki staje się coraz popularniejsze i bardzo chętnie uczymy się o odpowiedzialnej turystyce. Warto teraz dowiedzieć się więcej o turystyce ekologicznej, a przede wszystkim o jej zaletach. W końcu nie bez powodu ekoturystyka staje się coraz popularniejsza.

Głównym założeniem ekoturystyki jest kontakt z naturą, podziwianie lokalnej kultury i realizowanie różnych form aktywności w ramach ekoturystyki, z minimalnym wpływem na środowisko. Oznacza to, że w ten sposób wyraźnie przyczyniamy się do ratowania okolicznej flory i fauny, lecz także odrębności kulturowej danego miejsca. Turystyka stanowi bowiem ochronę danego regionu i lokalnej społeczności. Zrównoważony rozwój danego miejsca przyczynia się również rozwojowi danego obszaru pod kątem gospodarczym. W ten sposób możemy przyczynić się do ochrony środowiska, lecz także miejsc pracy okolicznych mieszkańców.

Czy turystyka ekologiczna ma jakieś wady?

Trzeba mieć świadomość, że ekoturystyka nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, lecz może wiązać się także z pewnymi wadami. Z racji tego, że ekoturystyka staje się coraz bardziej popularna, może negatywnie wpływać na gospodarstwa usytuowane na wsi. Zakłócenie i zaburzenie odrębności kulturowej lokalnych społeczności jest bardzo poważne.
Odpoczynek w spokojnej okolicy może również negatywnie wpływać na łono natury. Każdy rodzaj turystyki, również tej ekologicznej, niesie ze sobą ryzyko pewnej dewastacji środowiska, nawet zupełnie nieumyślnego.

Ekologiczny turysta w Polsce i na świecie

Nie da się ukryć, że ilość walorów turystycznych takiej formy spędzania wakacji jest bardzo dużo. Czerpanie przyjemności z piękna krajobrazu naturalnego, a jednocześnie dostosowanie wielkości ruchu turystycznego, a także wielkości ruchu turystycznego do chłonności danego obszaru przynosi ogromne korzyści. Jest to bez wątpienia najlepsza spośród innych form podróżowania opcja spędzania wakacji. Co ciekawe, dynamiczny rozwoju ekoturystyki następuje nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. Możliwość aktywnego i dogłębnego zwiedzania obszarów swojego kraju doceniają wszyscy obywatele.

Paulina (31)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.