Zwiedzanie odległych obszarów jest częstym celem wycieczek wielu osób. Choć w modzie ciągle są wyjazdy zorganizowane do kurortów i hoteli, to coraz częściej da się zauważyć nowy trend, jakim stała się ekologiczna turystyka. Co to jest ekoturystyka i jakie są jej główne założenia? To wszystko wyjaśnione zostanie w tym artykule.

Co to jest ekoturystyka? Najważniejsze informacje, które eko turysta musi znać

Wypoczynek to główny cel wyjazdów osób, które łakną kontaktu z naturą. Choć wiele z nich nie wyobraża sobie wypoczynku bez wspaniałych wygód, przepysznych posiłków i basenu, przy którym można się opalać godzinami, to do głosu zaczęła dochodzić grupa fascynatów zupełnie innego sposobu wypoczynku. Ekoturystyka coraz częściej pojawia się na ustach ludzi, którym zależy na dbałości o środowisko. Skupia się ona na podróżowaniu do miejsc, które mają ogromne walory przyrodnicze. Możliwość poznania lokalnej społeczności i podziwianie wspaniałego regionu to cel podróżników, dla których turystyka ekologiczna jest ważnym elementem. Podczas takiego wyjazdu można postawić na:

  • rowerowe lub piesze wędrówki i oczyszczenie zwiedzanych terenów z napotkanych śmieci,
  • oczyszczanie dna zalewu, jeziora lub morza z odpadów,
  • poznanie regionalnych wyrobów i potraw,
  • udział w różnego rodzaju warsztatach, które pozwolą mocniej wsiąknąć w kulturę regionu.

Ta forma turystyki to ukłon w stronę mieszkańców, żyjących na odwiedzanym terenie. Bo trzeba mieć świadomość, że ekoturystyka może dotyczyć dowolnego miejsca na mapie zarówno w Polsce, jak i poza nią.

Jak podróżować ekologicznie? – sprawdzone sposoby na organizację wakacji w sposób proekologiczny

Jest wiele form podróżowania w nurcie ekologicznym. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na miejsce noclegowe. Doskonałe do tego będzie gospodarstwo agroturystyczne, które pozwoli na lepsze poznanie kultury i tradycji danego regionu. Warto również postawić na lokalizacje, które wdrażają ekologiczne rozwiązania, korzystają ze źródeł odnawialnych energii i przykładają uwagę do ograniczenia zużycia plastiku. Wybierając się w podróż, należy wybierać ekologiczne środki transportu, takie jak pociąg, a gdy nie jest to możliwe, warto korzystać z autobusów lub autokarów.

Ekoturystyka w Polsce – obszary o wybitnych walorach przyrodniczych i kulturowych

Ekoturystyka w Polsce staje się coraz popularniejsza, a wszystko przez osoby, które otwarcie dzielą się swoimi przeżyciami w mediach społecznościowych. Choć ogólne założenia turystyki ekologicznej są wszystkim znane, to nie każdy wie, jakie rejony warto wybrać. A w naszym kraju możliwości jest bardzo wiele, ponieważ dostępne są parki narodowe i rezerwaty ochrony przyrody, które wchodzą w skład naszego dziedzictwa przyrodniczego. Aby wybrać cel podróży, najlepiej będzie zrezygnować z miejsc masowo obleganych i postawić na mniej uczęszczane rejony, które bardzo często są bogate w różne zasoby naturalne. 

Ekoturystyka, czyli również zielone szlaki – poznaj dziedzictwo przyrody

Każdy, kto spotkał się już z pojęciem ekoturystyki, zetknął się z pewnością z ciekawym i tajemniczym określeniem, jakim jest zielony szlak. Idea zakładania Greenways dotyczy udostępnienia lokalnych zasobów dla turystów, którzy będą mogli poznać dany rejon. Dzięki temu lokalna społeczność będzie miała szansę na rozwój. Doskonałym przykładem takich zielonych szlaków są:

  • Bursztynowy Szlak Greenways,
  • Szlak Dobrego Wojaka Szwejka,
  • Rowerowy szlak Karpaty Wschodnie,
  • Kraków – Morawy – Wiedeń.

Ekoturystyka jest formą alternatywnego podróżowania, które ma na celu wspieranie miejscowego ekosystemu i lokalnych biznesów. Dlatego warto wziąć pod uwagę nie tylko kwestie noclegowe, ale również żywieniowe. Wybierając coraz popularniejsze zielone szlaki, którymi przez wiele godzin możemy spacerować, zadbajmy także o to, aby wspomóc lokalnych przedsiębiorców. Oprócz aktywnego i dogłębnego zwiedzania obszarów warto również rozejrzeć się za osobami, które w zgodzie z naturą produkują żywność lub inne wyroby regionalne.

Ekoturysta – co kupić osobie, która kocha podróżować? Pomysły na prezent

Fani ekoturystyki to na ogół osoby praktyczne, którym zależy na ochronie środowiska i przyrody. Dlatego przygotowując prezent dla takiego podróżnika, warto wziąć pod uwagę produkty, które pozwolą chronić przyrodę podczas podróży. Ekologia wiąże się z dbałością o środowisko naturalne, dlatego można postawić na prezenty, które będą trwałe i przydatne podczas wypoczynku. A z pewnością będą to pojemniki na żywność i wodę lub dobrej jakości lornetka, która pozwoli na obserwację zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Turystyka zielona to doskonały sposób na nawiązanie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, a także na poznanie wartości dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Postaw na ten sposób spędzania wolnego czasu i kieruj się poznanymi zasadami ekoturystyki.

Paulina (31)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.