Ekoturystyka w Polsce to jedna z najlepszych form spędzania wakacji, czy chęci poznania naszego kraju. Rewelacyjna dla osób w każdym wieku, w tym również dla rodzin z dziećmi. Chcesz wiedzieć więcej? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. 

Ekoturystyka, czyli przyroda na wyciągnie ręki

Czym jest ekoturystyka? To przede wszystkim odwiedzanie miejsc, których cechą charakterystyczną są niespotykane walory przyrodnicze oraz kulturowe danego regionu. Podróżować ekologicznie można tak naprawdę w większości miejsc Polski. Można korzystać z różnych form aktywności w ramach takich podróży. Najczęściej jest to bardzo aktywny czas dla turystów, pełen wielu atrakcji na świeżym powietrzu. Może być to spływ kajakowy, rowerowy rajd, spacery, wspinaczki górskie – to zajęcia, które gwarantują kontakt z naturą oraz ruch. Ekoturysta poznaje region, jak również ćwiczy własną kondycję fizyczną. To doskonałe połączenie. 

Trzy najważniejsze zasady ekoturystyki

Każdy ekoturysta powinien znać i przestrzegać trzech głównych zasad tego typu podróżowania, by przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego, minimalizując także ślad węglowy. 

Pierwsza z nich mówi o generowaniu świadomości ekologicznej, jak również zachowaniu należytego szacunku dla lokalnej kultury.

Każdy turysta powinien dbać, by zapewniać korzyści finansowe, jak również pozostawiać po sobie pozytywne doświadczenia wśród lokalnych mieszkańców oraz firm. To bezpośrednio przyczynia się do rozwoju ekoturystyki w Polsce. 

Trzecia zasada to minimalizacja negatywnych skutków turystyki na obszarach przyrodniczych. Zasoby naturalne muszą być cały czas chronione. Turystyka stanowi tylko pewien dodatek, który jest naszym przywilejem. Możemy odpocząć na łonie natury, jednak piękne miejsca muszę pozostać w niezmienionym stanie. 

Dlaczego ekoturystyka w Polsce cieszy się tak dużą popularnością i zainteresowaniem?

Turystyka ekologiczna to model spędzania wolnego czasu, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Nic dziwnego- ekoturystyka na świecie to także zagadnienie, które wciąż się rozwija. Dla wielu osób chodzi o dobro naszej planety, czy względy ochrony przyrody. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Ruch turystyczny dążący do stylu ekologicznego wynika z chęci poznania fauny i flory. Świadomość ekologiczna z roku na rok wzrasta. Ekoturystyka jest formą aktywnego spędzania czasu, który idzie w parze z edukacją. 

Ekoturystyka w Polsce ma również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Należy do form podróżowania, które przez lekarzy specjalistów uznawane są za zbawienie dla prawidłowego funkcjonowania naszego zdrowia psychicznego. Środowisko naturalne, jak nic innego, pozwala na oderwanie się od trosk dnia codziennego. Wśród turystów, ekologia uznawana jest za najskuteczniejsze remedium na stany lękowe, depresję, czy inne zaburzenia osobowości. Może to być także turystyka masowa – podróżnik poznaje nowe osoby, uczy się nowych postaw i zachowań.

Jakie mieście warto odwiedzać? Zróżnicowana ekoturystyka w Polsce na wyciągnięcie naszych rąk 

Ekoturystyka w Polsce oferuje niezliczoną ilość wielu, niezwykle atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić. Dużą popularnością cieszy się każde gospodarstwo agroturystyczne, które stawia na swój zrównoważony rozwój, jednocześnie zapraszając turystów. Oprócz walorów turystycznych, możemy niejednokrotnie poznać życie gospodarzy, czy cieszyć się obecnością z licznymi zwierzętami. Lokalne społeczności niejednokrotnie przedstawiają nam także dziedzictwo kulturowe od tzw. podszewki. 

Park narodowy, to również miejsce, które warto odwiedzić na mapie naszego kraju. Cudowny ekosystem możemy podziwiać w Kampinoskim parku narodowym, czy Słowińskim parku narodowym – to oczywiście tylko przykłady.

W ramach ekoturystyki warto odwiedzić takie miejsca jak m.in.: Bieszczady, Warmia i Mazury, czy Roztocze. To trzy, najbardziej popularne kierunki naszego kraju, by móc spędzić wspaniałe, zielone wakacje. W takich regionach na ekoturystów czeka mnóstwo atrakcji. Co więcej, tutaj ekoturystyka w Polsce rozwija się najintensywniej. 

Ekoturystyka w Polsce cieszy się ogromną popularnością. To możliwość na poznawanie dzikiej przyrody, proekologiczny wypoczynek, spędzenie czasu na łonie natury. Jeśli masz dość ciągłego bycia w zabetonowanym mieście, to zacznij już dziś odkrywać ekologiczne dziedzictwo naszego kraju. Przyczyń się do rozwoju ekoturystyki w naszym kraju i stawiaj na działania zgodne z naturą. 

Paulina (31)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.