Jakie są najstarsze budowle Świata? Dzięki staraniom archeologów można z dość dużą dokładnością odpowiedzieć na to pytanie. Sprawdź, co udało się wznieść ludziom na przestrzeni tysiącleci i co warto zwiedzić.

Obecnie najstarsze budowle świata to relikty historii, które odwiedzają rzesze turystów. Wszyscy znają takie obiekty jak piramida Cheopsa, ale istnieje wiele starszych i bardziej zagadkowych miejsc, które każdy miłośnik podróżowania powinien odwiedzić. Faraon na pewno się nie obrazi.

Skąd znamy wiek piramid?

Wiedzę na temat tego, jakie są najstarsze budowle świata, posiadamy dzięki staraniom archeologów. W miejscach, o których wiadomo, że były kolebką cywilizacji, od lat prowadzi się szeroko zakrojone prace archeologiczne. Wiele kamiennych budowli udało się dzięki temu odrestaurować i doprowadzić do naprawdę dobrego stanu.

Wiele obiektów wzniesiono tysiące lat przed naszą erą i ich stan pozostawia wiele do życzenia. Na podstawie znalezionych fragmentów, resztek i zgliszczy archeologowie muszą szacować, ile dany obiekt może mieć lat. Ludziom na przestrzeni tysiącleci udawało się wznosić naprawdę monumentalne budowle.

Jakie najstarsze budowle świata warto odwiedzić?

Wszyscy znają egipskie piramidy. Przeniknęły do popkultury i każdy wie, jak wyglądają. Nie są to jednak ani najstarsze obiekty w Egipcie, ani też jedyne zabytki, które warto odwiedzić. Na tej liście znaleźć się może między innymi inna piramida – Dżesera, czyli egipskiego faraona. Jej wzniesienie datuje się na rok około 2650 p.n.e. To wolnostojący obiekt, który kiedyś z pewnością otoczony był szeregiem budynków.

Zwiedzić warto też bliższe miejsca, jak chociażby słynny Stonehenge w Wielkiej Brytanii. To nie jedyne budowle na świecie, które zostały wzniesione tysiące lat temu. Podobnym obiektem jest na przykład walijskie Pentre Ifan. Każdy z kamieni, z których zbudowany jest obiekt, może ważyć tak wiele, że do dziś nie wiadomo, jak udało się je podnieść i ustawić w takich pozycjach.

Megalityczne świątynie i grobowce – najstarsze budynki

W większości przypadków najstarsze budowle świata to świątynie albo grobowce. Archeolodzy znajdowali w nich szczątki starożytnych władców. Niektóre z nich to prawdziwe kompleksowy grobowe, których budowniczy zostali pochowani wraz ze swoimi władcami. Taka tradycja była jednak rzadkością – nawet na standardy starożytne uchodziło to za ogromną ekstrawagancję.

Megalityczne budowle Malty – co o nich wiadomo?

Zwiedzając takie miejsca na ziemi, w których ludzie osiedlali się przed tysiącami lat, można natrafić na wiele budowli sakralnych, warownych i użytkowych, które przetrwały do dziś. Niektóre z nich mają wiele metrów wysokości, chociaż nie dostają do dzisiejszych najwyższych budowli.

Na uwagę zasługuje m.in. Ggantija – kompleks budowli znajdujących się na Malcie. Te megalityczne świątynie Malty cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów. Nie wiele wiadomo o nich samych i ich budowniczych. Z pewnością nie był to grobowiec faraona. Sakralny charakter budynków jest jak najbardziej możliwy.

Piramida Dżesera i skarbiec Atreusza – czy warto je odwiedzić?

Często najstarsze budowle świata, a przynajmniej te uważane za najstarsze, pełniły ważne funkcje. Wiele z nich zostało wzniesionych dla postaci, które dzisiaj znajdują się na pograniczu historii i mitologii. Chociaż wszystkie te obiekty są dziełem człowieka i często składają się po prostu z kamiennych płyt, każde takie miejsce ma swoją historię.

Nie trzeba wcale jechać na drugi koniec świata, żeby zobaczyć ciekawe miejsca. Dla tych, którzy nie chcą wyjeżdżać aż do Egiptu, żeby zobaczyć sarkofag faraona lub piramidy w Gizie, odpowiednim kierunkiem może być Grecja. Znajduje się tam wiele historycznych obiektów.

Caral – schodkowa piramida w Peru 

Obiekty skalne, które znajdują się w Peru, są bez wątpienia jednymi z najbardziej tajemniczych. Tysiące lat temu obszar Peru zamieszkiwała doskonale rozwinięta cywilizacja, która jednak z różnych przyczyn upadła. Przetrwał natomiast pewien zespół budowli i obiektów, które warto zobaczyć. Najstarsze znane miasta często znajdują się właśnie w Ameryce Południowej.

Zamiłowanie do podróży i historii można ze sobą połączyć w bardzo łatwy sposób. Dzięki staraniom archeologów znane są nie tylko miejsca, w których kiedyś żyli ludzie, ale też ich historie. Nieustanny trud w poszukiwaniu źródeł wiedzy odpłaca się poszerzaniem znajomości starożytnych cywilizacji i ich kultur.

Paulina (30)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.