Egipt to kraj, gdzie znaleźć można wiele historycznych zabytków, które są dowodem na istnieje wielu kultur w tym regionie. Gdzie są piramidy tutaj?

Kształt piramidy jest bardzo charakterystyczny i rozpoznawalny nawet przez dzieci. Nie brakuje egipskich piramid, które należą do najsłynniejszych na całym świecie. Co ciekawe, można znaleźć także polskie piramidy, a także bośniackie, amerykańskie i tureckie. Gdzie są piramidy?

Gdzie są piramidy w Gizie, czyli piramidy Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa

Kair to stolica Egiptu skąd rozpoczyna się wiele fascynujących wycieczek, które pomagają lepiej poznać ten kraj. Część z nich wyrusza po to, aby poznać piramidy Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa.

Szacuje się, że są to budowle, które zostały zbudowane aż 4,5 tysiąca lat temu. Góruje nad wszystkimi piramida Cheopsa. Drugi jest Chefren, a trzecia piramida Mykerinosa. Są to tak naprawdę ślady starożytnego Egiptu, które przetrwały w dobrym stanie do dnia dzisiejszego. 

Piramida Cheopsa nie została w całości zbadana, ale można dzisiaj odwiedzać tutaj Wielką Galerię, która pomaga dostać się do Komory Króla. Została ona najprawdopodobniej zbudowana ok. 2500 r. p.n.e.

Piramida Chefrena pochodzi z około 2532 r. p.n.e. Ta monumentalna budowla ma 136 metrów wysokości. Tutaj właśnie znaleźć można posąg Wielkiego Sfinksa, który według wierzeń miał przedstawiać samego syna faraona Chefrena.

Mykerinos był z kolei wnukiem Cheopsa. Budowla w kształcie ostrosłupa ma „jedynie” 65 metrów wysokości. 

Egipt – gdzie można tam jeszcze znaleźć budowle piramid?

Sakkara może nie jest tak znana jak Giza, ale także i tam budowano piramidy. To właśnie tutaj znajdował się kiedyś niejeden grobowiec władców, kapłanów i innych najważniejszych dostojników państwowych. Na terenie tej miejscowości znaleźć można piramidę Schodkową Piramidę Dżesera – za jej stworzenie odpowiedzialny jest Imhotep, architekt, który pełnił także funkcję lekarza. Powstała ok. 2650 p.n.e. Jej wysokość to 62 metry. Całość została wzniesiona z ociosanego kamienia.

To właśnie w tej miejscowości, w 2020 roku odkryto aż 14 szczelnie zamkniętych sarkofagów, które ukryte były w studni o głębokości 11 metrów. Jak więc widać, nie tylko wnętrza piramid egipskich są pełne zagadek, ale także znajdujące się w bliskiej odległości studnie.

Polskie piramidy w Rapie i w innych miejscach

Jeżeli ktoś nie może jechać do Egiptu, to w Polsce również można znaleźć takie budowle.

Najsłynniejsza polska piramida znajduje się w Rapie, w województwie warmińsko-mazurskim. Znaleźć ją można w bliskiej odległości od granicy z Rosją, na Rysim Bagnie. Szacuje się, że powstała ona ok. XIX wieku. Za jej stworzenie odpowiedzialny jest  Friedrich von Fahrenheid, który uważał, że ta budowla zapewni jego zmarłej córeczce nieśmiertelność.

Jednak najstarsze piramidy w Polsce znajdują się na Kujawach. Dokładnie w Gaju Stolarskim, Wietrzychowicach i Sarnowie. Wciąż trwają badania nad tymi budowlami. Szacuje się jednak, że mogą one mieć ok. 5500 lat! Dowodzi to temu, że budowa piramid odbyła się tysiąc lat wcześniej niż w przypadku egipskiej piramidy Daszhur. Wciąż nie wiadomo, kto tak naprawdę został pochowany w tym miejscu.

W Różanowie także znajduje się piramida. Może nie jest ona tak imponująca jak piramida Chufu, bo ma zaledwie 9 metrów wysokości, ale i tak warto o niej wspomnieć. Całość została wzniesiona na polecenie Augusta Freiherra von Ebena und Brunnena, ok. roku 1780. Chciał on bowiem, aby jego rodzina była tak samo chowana jak królewskie rody z Egiptu.

Gdzie są piramidy oprócz Egiptu?

Nie brakuje piramid w Egipcie, ale też można znaleźć je na terenie innych krajów:

  • na Wyspach Kanaryjskich – niedaleko Guimar;
  • chińska Biała Piramida – można jednak podziwiać ją tylko z daleka, ponieważ chińskie władze uniemożliwiły dostęp;
  • w północnych Włoszech w mieście Montevecchia znaleziono 3 piramidy;
  • Sudan – tamtejsze piramidy datowane są od 300 roku p.n.e. do 300 roku n.e.;
  • Indonezja – dokładnie wyspa Jawa, tamtejsza piramida pełniła rolę świątyni;
  • Belize – dokładnie chodzi o piramidy Altun-Ha (Kamienna woda), Caracol (Ślimak) oraz kilka mniejszych.

Piramida Cheopsa w Gizie przyciąga ogromne rzesze turystów. Powstała ona w okresie Starego Państwa. Jak się jednak okazuje, mówiąc o piramidach, nie trzeba myśleć tylko o Egipcie. Piramidy zbudowano na terenie wielu krajów. Może i są to nieco mniejsze piramidy, ale ich historia jest na tyle fascynująca, że warto ją poznać. Tym bardziej że niektóre z nich zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Paulina (31)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.