Współczesna architektura miesza się z dokonaniami z czasów romańskich i gotyckich. Gdzie można znaleźć najpiękniejsze zabytki średniowieczne w Europie?

Nie brakuje najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Co ciekawe, każdego roku przyciągają one ogromne ilości turystów, co dowodzi temu, że ludzie wciąż interesują się historią. Czas na to, aby sprawdzić, gdzie znajdują się najlepiej zachowane zabytki średniowieczne w Europie.

Średniowieczne miasta w Europie – Carcassonne i Brugia

Carcassonne znajdujące się we Francji, nie jest dużych rozmiarów. Jednak ma ono w sobie taką siłę, że każdego roku przyciąga aż trzy miliony turystów. Tutejsza zabytkowa architektura to średniowieczny kompleks urbanistyczny, który należy do największych, jeżeli chodzi o Europę. Od 1997 roku to francuskie miasteczko można znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znaleźć tu można m.in. warownię, zamek stworzony na planie czteroboku i aż 53 wieże. Tutaj także znajduje się bazylika Saint-Nazaire, która została zbudowana w duchu romańsko-gotyckim.

Brugia znajduje się na terenie Belgii. Znaleźć tu można centrum, które także zostało umieszczone na liście UNESCO. Najpiękniejsza jest za to tutejsza starówka, która pochodzi z czasów średniowiecznych. Dzielnice Markt i Burg zachowały swój pierwotny układ do dnia dzisiejszego. Na terenie tego miasteczka zachowało się wiele średniowiecznych budowli – kościoły, ratusz, a także piękny rynek.

Zabytki średniowieczne w Europie – Toledo i Wawel

Na terenie hiszpańskiego Toledo znajduje się Katedra Najświętszej Marii Panny, która należy do jednych z najpiękniejszych w regionie. Warto zobaczyć to miasteczko, które otoczone jest średniowiecznymi murami. Łatwo tutaj dojechać, ponieważ wystarczy pokonać zaledwie 70 km z samego Madrytu. Starówka została wpisana na listę UNESCO. Toledo znajduje się na wzgórzu, które z trzech stron otoczone jest wodami rzeki Tag. Będąc na miejscu można zachwycać się nie tylko zabytkami, ale także bajkowymi widokami.

„Cudze chwalicie, a swego nie znacie” – chcąc omówić średniowieczne zabytki, nie można zapomnieć o polskim Wawelu, który był siedzibą królów Polskich. Znaleźć można tutaj imponujących rozmiarów zamek. Tutaj także znaleźć można grobowce wielu królów i polityków, którzy pozytywnie wpłynęli na rozwój Polski. Ciekawostką jest to, że w XIX w. Wawel pełnił rolę austriackiego garnizonu wojskowego. Przez lata zamek oraz okoliczne budowle były przebudowywane. Do dnia dzisiejszego można podziwiać ten architektoniczny zabytek, który mógłby opowiedzieć wiele na temat tego, co działo się w Polsce.

Miasta średniowiecznej Europy – na co należy zwrócić uwagę?

York to miasteczko, które można znaleźć w Anglii. Dokładnie w w hrabstwie North Yorkshire. Miejsce to zostało założone ponad 2000 lat temu. Na co dzień nie żyje to wiele osób. Jednak każdego roku przyjeżdża tu ok. 4 mln turystów, którzy wybierają tutejsze The Shambles (pięknie zachowaną ulicę Rzeźnicką), York Minster (katedrę), Muzeum Wikingów. Mówiąc o tutejszej katedrze, która wyróżnia się swoją niezwykłą architekturą, należy dodać, że jest to największa średniowieczną katedra w Anglii i północnej Europie. 

Katedra Notre Dame znajdująca się we Francji, to budowla imponujących rozmiarów, która w chwili obecnej jest tymczasowo zamknięta ze względu na prace mające na celu odbudowę po pożarze z 2019 roku. Należy jednak wspomnieć, że ta świątynia, której budowa rozpoczęła się w XII wieku, jest przykładem gotyckiej architektury. Sama katedra była bohaterką wielu powieści. Jedna z najsłynniejszych to ta, którą stworzył Victor Hugo „Katedra Maryi Panny w Paryżu”. Budowla trwała 200 lat. Jej otwarcie nastąpiło dopiero w 1345 roku.

Zabytki średniowieczne w Europie – lista ciekawych miejsc do zobaczenia 

Wśród innych miejsc można wymienić także: 

  • most Karola, Praga, Czechy;
  • katedra w Kolonii, Niemcy;
  • budynki uniwersytetu w Oxfordzie, Wielka Brytania;
  • Opactwo Westminsterskie, Wielka Brytania;
  • ołtarz wykonany przez Wita Stwosza, kościół Mariacki, Kraków;
  • opactwo benedyktynów, Cluny, Francja;
  • drzwi katedry gnieźnieńskiej, Gniezno.

Do tej listy może zostać zaliczona także kolegiata w Tumie, znajdująca się blisko Łęczycy, ale także rotunda św. Mikołaja w Cieszynie. Takich wyjątkowych zabytków na terenie Polski i w Europie jest wiele. Piękne średniowieczne budowle do dnia dzisiejszego przyciągają ogromne ilości turystów, którzy zachwycają się misterną sztuką i dokładnością jak na tamte czasy.

Paulina (30)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.