Choć o ekologii mówi się obecnie bardzo wiele, to ciągle ogromna część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest ochrona środowiska. Segregacja odpadów to jedyny sposób, który kojarzy się z ekologią, a prawda jest taka, że to tylko jedna z wielu możliwości. Jeśli chcesz zadać o środowisko naturalne i szukasz ekologicznych rozwiązań, to koniecznie przeczytaj ten artykuł, dzięki któremu dowiesz się jak dbać o ziemię.

Segreguj śmieci – to możesz robić każdego dnia!

Specjalny pojemnik na śmieci to doskonały sposób, który ułatwi segregację. Oczywiście nie trzeba od razu kupować dedykowanych koszy na śmieci, jednak w ogromnej mierze ułatwiają one segregację. Bo trzeba pamiętać, że szkło powinno być umieszczane gdzie indziej niż plastik, papier lub odpady mieszane. Każdy, kto pamięta o tych zasadach, każdego dnia robi jeden krok, który przybliża planetę do oczyszczenia, jednak sposobów, które mogą w tym pomóc, jest o wiele więcej. 

Oszczędzaj wodę – dbaj o ziemię i środowisko

Dbałość o to, żeby z kranu nie płynęła ciągle woda to podstawa, jednak oszczędzanie wody może być łatwiejsze dzięki nowoczesnym sprzętom, takim jak ekologiczna pralka czy zmywarka. Podczas wykonywania domowych czynności warto również zadbać o wykorzystanie ekologicznych środków czystości. Oprócz tego do podlewania roślin warto wykorzystać wodę deszczową. Doskonałym do tego sposobem może być gromadzenie wody deszczowej w specjalnych beczkach. Przydatna może się również okazać stara i nikomu niepotrzebna wanna. Co ciekawe, taka deszczówka, może być wykorzystana również do innych celów gospodarczych.

Oszczędzaj energię – dowiedz się jak to zrobić!

Nowoczesna i energooszczędna pralka lub zmywarka to nie tylko sposób na zadbanie o środowisko, ale również na zaoszczędzenie sporej kwoty. Oprócz tego dobrym sposobem na oszczędzanie energii jest wymiana zwykłych żarówek na energooszczędne. Warto również zwrócić uwagę na sprzęt elektroniczny, który w czasie spoczynku bardzo często pobiera niewielkie ilości energii, które w skali roku mogą być bardzo pokaźne.

Ogranicz zużycie plastiku i papieru

Co jeszcze możemy zrobić dla środowiska? Warto wybierać produkty wielokrotnego użytku, które wykonane są z naturalnych materiałów. Aby uniknąć nadmiernej produkcji plastiku można, przerzucić się na z plastikowych butelek na wygodne bidony. Dzięki temu stan środowiska stopniowo ulegnie poprawie.

Dbaj o przyrodę – wykorzystaj wiedzę w praktyce

Dla wielu osób dbałość o przyrodę to tylko puste i nic niewnoszące hasła. Warto jednak mieć na uwadze, że segregowanie odpadów to wręcz obowiązek, do którego powinniśmy dołączyć inne nawyki. Nie warto pozbywać się starych rzeczy, tylko dlatego, że nie pasują do obecnej mody. Wystarczy odrobina zaangażowania i chęci, aby nadać im nowe życie! W ten sposób proces recyklingu niektórych produktów może dokonać się w zaciszu naszego domu!

Wprowadzaj elementy diet wegetariańskich i wegańskich 

Produkcja mięsa negatywnie wpływa na środowisko i sprawia, że ogromne ilości dwutlenku węgla emitowane są do naszej atmosfery. Dlatego, jeśli chcesz chronić środowisko naturalne, to włącz do swojej diety warzywa i owoce. Całkiem możliwe, że z czasem zupełnie zastąpią produkty mięsne, a ty dorzucisz ogromną cegiełkę do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Ogranicz korzystanie z samochodu – spacer lub przejażdżka rowerowa to dodatkowa korzyść

Jeśli jest to możliwe, zrezygnuj z dojazdów do pracy samochodem i postaw na rower. Ten wygodny środek lokomocji jest nie tylko ekologiczny, ale również korzystnie wpływa na stan zdrowia. Oczywiście dojeżdżanie do pracy, czy do szkoły rowerem nie zawsze jest możliwe. W takich przypadkach warto wybierać komunikację zbiorczą. 

 Zjedz, zanim pójdziesz na zakupy i weź reklamówkę

Kupuj rzeczy, które faktycznie są potrzebne. Przed wyjściem z domu zjedz porządny posiłek, dzięki czemu podczas zakupów nie będą Cię kusiły gotowe przekąski i napoje. Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale również dla Twojego zdrowia i portfela. Przed wyjściem na zakupy nie zapomnij o zabraniu torby na zakupy. Jeśli to możliwe unikaj jednorazowych reklamówek, które najczęściej po skończonych zakupach nadają się jedynie do wyrzucenia.

Oddawaj elektroniczne śmieci do specjalnych punktów

Skażenie środowiska przez elektrośmieci to poważny problem, z którym należy walczyć. Dlatego koniecznie bądź eko i oddawaj tego typu odpady do dedykowanych punktów.

Ponownie używaj zniczy – ekologiczne rozwiązania dla każdego

Niewiele osób z tego korzysta, a to świetny sposób na wdrożenie u siebie zero waste. W naszym gospodarstwie domowym nic nie powinno się marnować i wiele rzeczy warto wykorzystać powtórnie. Podobnie jest ze zniczami, które stawiamy na grobach bliskich. Jeśli znicz nie jest pęknięty, nie ma sensu go wyrzucać. Po umyciu będzie gotowy do ponownego użycia.

Teraz już wiesz, jak dbać o środowisko naturalne! Dlatego nie czekaj i już teraz zacznij działać w swoim domu. Wymieć żarówki na energooszczędne i  zredukuj ilość odpadów! 10 kroków, które przedstawiliśmy w tym artykule, z pewnością Ci w tym pomoże.

Paulina (31)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.