Gdzie można znaleźć zamki średniowieczne? Polska pod tym względem ma do zaoferowania wiele obronnych warowni, które przez setki lat były niemymi świadkami historii.

Nie brakuje osób, które decydują się na to, aby wybrać się w podróż chcąc poznać zamki średniowieczne. Polska może zaoferować turystom z kraju i z zagranicy niejeden zamek królewski. Na pewno będzie to wspaniała wyprawa, która pomoże także sprawdzić, co przez tyle lat działo się na ziemiach polskich.

Gdzie można znaleźć średniowieczny zamek w Polsce? Zamek w Malborku i Wawel

Polski zamek, który znajduje się w Malborku, to chyba jedno z najbardziej znanych miejsc – nie tylko w Polsce. Każdego roku przyjeżdża tu ogromna ilość osób z innych krajów, które chcą poznać dawną siedzibę krzyżacką. Budowla składa się z trzech części: Wysokiego Zamku, Średniego Zamku i Niskiego Zamku. Twierdza jest przedstawicielem gotyckiej architektury. Należy zaznaczyć, że zamek w Malborku pełnił także ważne funkcje administracyjne. Dzisiaj można zwiedzać zamek krzyżacki w Malborku. Turyści podziwiać mogą reprezentacyjne sale, kaplice i izby mieszkalne, a nawet dawna toaletę Krzyżaków.

Zamek Królewski na Wawelu pierwotnie wykonany był z drewna. Dzisiaj jednak można podziwiać imponujących rozmiarów murowany zamek. Odpowiedzialny za to jest Kazimierz Wielki, który zlecił wybudowanie gotyckiego zamku. Oprócz zamku, znajduje się tutaj również Katedra, która do dnia dzisiejszego jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Na wygląd tej konstrukcji wpływ miał też Stanisław August Poniatowski, który przebudował znaczną część na styl rokoko. Obecnie do katedry można przyjść na mszę, a turyści mogą zwiedzać tutejsze muzeum.

Zamki średniowieczne Polska – zamek Książ i zamek królewski w Niepołomicach

Rezydencja znajdująca się w Książu, to jednocześnie największy zamek znajdujący się na Dolnym Śląsku. Jest to także trzeci co do wielkości zamek na terenie Polski. Zamek wzniesiono w XIII wieku na Skale Zamkowej. Z pewnością należy on do najpiękniejszych polskich zamków, który związany jest ściśle z legendarną Daisy Hochberg von Pless. Wiele osób kojarzy nie tylko tutejsze wieże, ale także dziedziniec i baszty, W bliskim sąsiedztwie znajduje się Książański Park Narodowy.

Zamek Królewski w Niepołomicach często nazywany jest „drugim Wawelem”. Całość pochodzi z połowy XIV wieku. Do powstania tego miejsca także przyczynił się Kazimierz Wielki. Będąc tutaj należy zapoznać się z historią „gruczołu ziemi” – legendy, która mówi, że w podziemiach znaleźć można kamień nadający dobroczynną energię dla człowieka. Za jego sprawdzenie odpowiadać ma Kazimierz Wielki.

Najpiękniejsze polskie zamki

Takich konstrukcji jest naprawdę bardzo dużo, dlatego warto zrobić listę, gdzie należy się udać, aby poznać wyjątkową historię Polski:

  • Zamek w Golubiu Dobrzyniu – budowla gotycko-renesansowa. Tutaj znajduje się m.in. Baszta Piastowska, która pełniła funkcję obronną. 
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – co prawda dzisiaj są tu ruiny, ale i tak warto zobaczyć to niezwykłe miejsce, które zostało zbudowane w latach 1629–1644.
  • zamek w Krasiczynie – budowa trwała od 1598 do 1633 roku. Całość otacza park krajobrazowy. Można tu zatrzymać się w hotelu lub zjeść w tutejszej restauracji.
  • Zamek Dunajec w Niedzicy – znaleźć go można nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego.  Warto wejść do zamku, aby z jego murów móc oglądać malownicze widoki.
  • Zamek Czocha – można go oglądać w miejscowości Suche. Jego historia sięga XIII wieku. Jednak dopiero w XIV powstała tutaj warownia murowana. 
  • Zamek Królewski w Warszawie – tego jednego z najbardziej rozpoznawalnych punktów w Polsce nie można pomijać. Zamek był przebudowywany, m.in. na przełomie XIII i XIV wieku. 
  • Zamek w Chęcinach – budowla powstała w XII wieku. Pełnił funkcję obronną i reprezentacyjną. Jest to średniowieczna warownia, która w pewnym momencie została zniszczona, ale potem ją odbudowano.

Są to na pewno najciekawsze zamki w Polsce. Chociaż lista najpiękniejszych zamków w Polsce jest zdecydowanie obszerniejsza. Średniowieczna warownia to także zamek w Będzinie, zamek w Łańcucie, Zamek Ogrodzieniec, zamek w Niedzicy i wiele innych. Część z nich można znaleźć na Szlaku Orlich Gniazd. Każda historia zamku jest niesamowita. Przebywali w nich możnowładcy, koronowane głowy i wiele innych znakomitości. Taka wycieczka (i to niejedna!) po zamkach i twierdzach na pewno na długo pozostanie w pamięci każdego turysty.

Paulina (31)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.