Samochody zasilane gazem LPG to popularny widok na polskich, jak i europejskich ulicach. Warto więc zadać sobie pytanie, czy LPG jest ekologiczne? Sprawdź, jakie zalety niesie za sobą ten rodzaj paliwa!

Instalacja gazowa to sposób na istotne oszczędności dla domowego budżetu. Wynika to z faktu, że jazda samochodem na gaz jest znacznie tańsza ze względu na o wiele niższą cenę LPG, jaką obserwujemy na stacjach paliw. Co więcej, autogaz cechuje się także mniejszą szkodliwością emisji spalin przez wzgląd na niższą zawartość węgla. Czy LPG jest ekologiczne? Sprawdź, na jakie korzyści mogą liczyć użytkownicy pojazdów zasilanych gazem!

Czym jest LPG? Jak działa instalacja LPG?

Zanim przejdziemy do zagadnień związanych z tym, czy LPG jest ekonomiczne, warto wspomnieć, czym tak właściwie jest ten rodzaj paliwa? Gaz LPG to nic innego jak mieszanina węglowodorów, czyli propanu i butanu, która w formie ciekłej pełni rolę paliwa, mogącego zasilać silniki benzynowe, choć możemy LPG możemy spotkać także w silnikach wysokoprężnych. Skład procentowy propanu oraz butanu, które zawiera LPG jest zależny od warunków atmosferycznych, ponieważ gaz tankowany do samochodów musi cechować się określonymi właściwościami, jak chociażby wartością prężności pary. Właśnie dlatego producenci autogazu oferują klientom dwie wersje paliwa – letnią o niższej prężności oraz zimową – o wyższej prężności pary. Gaz dostępny na stacjach paliw oferowany jest w stanie ciekłym, dlatego możemy z łatwością zatankować LPG wprost do zbiornika zamontowanego w samochodzie. Nowoczesne instalacje gazowe wyposażone są w zaawansowane sterowniki, które odpowiednio dawkują paliwo w zależności od potrzeb silnika. W praktyce oznacza to, że podobnie jak ma to miejsce w autach napędzanych benzyną, tak samo w przypadku LPG dawka paliwa jest większa jeżeli silnik ma większe obciążenie, na przykład podczas przyspieszania, albo podjazdu pod wzniesienie. W każdym samochodzie gaz LPG trafia do silnika poprzez elektrozawór, pokonuje filtr fazy lotnej, który ma za zadanie oczyścić go z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dalej paliwo trafia do wtryskiwaczy, które dostarczają je wprost do układu napędowego.

Czy LPG jest ekologiczne?

Okej, pora podjąć temat dotyczący ekologii. Czy LPG jest ekologiczne? Owszem! Samochody wyposażone w instalację gazową charakteryzują się znacznie mniejszą szkodliwością dla środowiska. Ten fakt potwierdzają liczne badania prowadzone przez specjalistów z branży motoryzacyjnej. Według testów auta zasilane gazem emitują o 30% mniej dwutlenku węgla w porównaniu do innych paliw (benzyny i oleju napędowego). Istotnym aspektem jest również możliwość ograniczenia smogu, ponieważ spalanie LPG emituje o około 95% mniej tlenków azotu, niż ma to miejsce w przypadku benzyny. Taki stan rzeczy przyczynia się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, z którym tak bardzo borykamy się w dużych i bardzo zakorkowanych miastach. Dodatkowo badania pokazują, że stosowanie LPG w samochodach zapewnia niemalże zerową emisję szkodliwych cząstek sadzy i innych cząstek stałych. Wymienione przykłady dobitnie pokazują, że LPG można zakwalifikować do paliw ekologicznych.

Jazda na gazie kontra na benzynie – które paliwo jest mniej szkodliwe dla środowiska?

Przez lata istniały legendy, że to benzyna czy olej napędowy są najbardziej ekologicznymi formami zasilania pojazdów. Wiele osób po dziś dzień utrzymuje swoje zdanie, że gaz LPG jest szkodliwy dla silnika oraz emituje nieprzyjemny zapach. To jednak jedynie legendy, bo czasy starych i niezbyt wydajnych instalacji gazowych odeszły dawno w niepamięć. Nowoczesne instalacje LPG mogą być o wiele bardziej wydajne w stosunku do aut jeżdżących na benzynie czy oleju napędowym. Czy LPG jest ekologiczne? Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, jazda na LPG emituje do atmosfery nawet o kilkadziesiąt procent mniej zanieczyszczeń, aniżeli tradycyjne paliwa. Z tego względu możemy być pewni, że gaz płynny jest zdecydowanie bardziej ekologiczny, niż benzyna i diesel. Ponadto jest także znacznie tańszy w zakupie (cena za dm3 gazu jest o połowę niższa niż za dm3 benzyny), dlatego zapewnia niższe koszty eksploatacji pojazdu, zarówno w ruchu miejskim, jak i w trasie.

Popularność LPG w Polsce i na świecie? Jak dużo aut jeździ na auto gazie?

Na różnego rodzaju forach, ale też w codziennym życiu czasami możemy usłyszeć wątpliwości, co do tego, czy jadąc za granicę zatankujemy po drodze gaz. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które wyjeżdżają na wakacje na południe Europy albo w dowolne inne miejsce. W końcu auto na gaz to ogromna korzyść dla domowego budżetu, więc także wakacyjny wyjazd będzie znacznie tańszy. Do tego zdania dochodzą nie tylko polscy kierowcy, dlatego autogaz popularny jest w całej Europie, a także w innych regionach świata. Obecnie producenci samochodów wprowadzają na rynek coraz więcej modeli, które mogą posiadać fabryczną instalację gazową, zamontowaną w salonie jeszcze przed odbiorem auta. Z tego względu planując podróże po Europie nie musimy martwić się o dostępność gazu, ponieważ LPG można zatankować niemalże na każdej stacji paliw. Warto wspomnieć, że po polskich drogach obecnie porusza się ponad 3,5 miliona aut zasilanych LPG. To naprawdę spora liczba, biorąc pod uwagę, że dane z końca 2023 roku mówią o tym, że w naszym kraju zarejestrowanych jest zaledwie 100 tysięcy aut elektrycznych. Podobny trend obserwowany jest w innych regionach świata. Choć w państwach Europy Zachodniej obserwujemy o wiele wyższy wskaźnik procentowy aut elektrycznych, LPG jest znacznie bardziej popularne wśród użytkowników nieco starszych pojazdów. 

Paliwo LPG przyszłością motoryzacji?

Powyższe przykłady to odpowiedź na pytanie, czy LPG jest ekonomiczne. Zatem dlaczego nie miałoby stać się paliwem przyszłości, skoro obecnie staramy się możliwie jak najbardziej obniżyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery? Pomijając kwestie finansowe, obecnie to właśnie korzyści ekologiczne oraz łatwa dostępność instalacji gazowych (także do nowych samochodów) mogą przemawiać za ciągłym wzrostem popularności gazu LPG. Montaż instalacji gazowej możliwy jest w praktycznie każdym samochodzie, a statystyki pokazują wprost, że ilość spalonego gazu potrzebnego na pokonanie stu kilometrów jest zbliżona do spalania benzyny i oleju napędowego. Ze względu na niższą o przeszło 50% cenę zakupu dm3 autogazu, samochody LPG łączą w sobie walory ekologiczne i ekonomiczne. Jakkolwiek obecnie producenci pojazdów przyszłości dopatrują się raczej w autach elektrycznych, również branża LPG istotnie zwiększa swój udział w rynku. Obecnie na polskim rynku coraz więcej samochodów, zarówno nowych, jak i tych używanych, posiada na liście wyposażenia instalację gazową. Zresztą obecnie montaż instalacji LPG jest stosunkowo tani i szybki w realizacji, dlatego popularność gazu z pewnością będzie stale rosnąć.

Samochód elektryczny czy zasilany instalacją gazową – co jest korzystniejsze z punktu widzenia ekologii?

Obecne trendy w branży motoryzacyjnej mogą wskazywać na to, że w perspektywie kilku lub kilkunastu najbliższych lat pojazdy spalinowe praktycznie w stu procentach ustąpią miejsca samochodom elektrycznym. Pomimo tego w wielu państwach Unii Europejskiej samochody z LPG uznawane są za ekologiczne, a ich właściciele mogą cieszyć się licznymi przywilejami. Dla przykładu w państwach Europy Zachodniej stosuje się ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zakup auta z gazem lub na samodzielny montaż instalacji gazowej w swoim samochodzie, wykorzystywanym do pracy, jak i do użytku prywatnego. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy LPG może być bardziej ekologiczne od auta elektrycznego? To zależy! Przede wszystkim istotną kwestią jest sposób, w jaki pozyskiwana jest energia elektryczna potrzebna do napędzania „elektryka”. W przypadku tradycyjnych elektrowni węglowych emisja szkodliwych substancji do atmosfery jest bardzo wysoka, a co za tym idzie, użytkowanie auta elektrycznego wcale nie jest aż tak „czyste” dla środowiska. Dobrej klasy instalacja gazowa może sprawić, że LPG to paliwo bardziej ekologiczne od samochodu elektrycznego. W praktyce na ten moment istnieje jednak ograniczona liczba badań, które mogłyby wprost porównać ekologię LPG w porównaniu do aut EV.

Samochód z gazem LPG – czy LPG jest ekologiczne? 

Czy LPG jest ekologiczne? Pora na podsumowanie informacji zawartych w powyższych akapitach! Obecnie skroplony gaz LPG jest jedną z popularnych form zasilania samochodów w paliwo. LPG łączy w sobie niskie koszty podróżowania oraz stosunkowo neutralny wpływ na środowisko. Ze względu na składniki, które zawiera emisja spalin LPG, eksperci mówią wprost, że gaz jest paliwem ekologicznym, które emituje do atmosfery znacznie mniej związków węgla niż benzyna czy olej napędowy. Podejmując kwestię ekologii, warto wspomnieć także, że prawdziwie ekologicznym rozwiązaniem jest możliwie jak najdłuższa eksploatacja jednego pojazdu, zamiast jego złomowania i produkcji kolejnego w to miejsce. Łączny ślad węglowy emitowany przez kilku, czy nawet kilkunastoletni samochód zasilany LPG może być znacznie niższy, niż produkcja i kilkuletnie użytkowanie nowoczesnego samochodu elektrycznego, który po wspomnianych kilku latach będzie poddany złomowaniu. Z pewnością zaletą samochodów z gazem jest fakt, że w przypadku spalania LPG do atmosfery uwalnia się znacznie mniej szkodliwych substancji, a same spaliny mają znacznie mniej negatywny wpływ na jakość powietrza, szczególnie w przypadku dużych miast, w których panuje smog. 

Paulina (30)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.