Jedna największych wysp Morza Śródziemnego – to właśnie Kreta. Co warto zobaczyć? Jakie atrakcje turystyczne są warte tego, aby poświęcić im czas?

Kreta to największa grecka wyspa. Piąta, jeżeli chodzi o wyspy znajdujące się w basenie Morza Śródziemnego. Niejedna atrakcja Krety będzie w stanie urzec swoim pięknem oraz niesamowitą historią. Jakie miejsca do zobaczenia oferuje Kreta? Co warto zobaczyć już w trakcie pierwszego pobytu tam?

Chania i Balos

Zwiedzanie warto rozpocząć od miasta Chania, które jest drugim co do wielkości miastem na wyspie. Należy go szukać na południowo-zachodnim wybrzeżu. Kiedyś była to minojska osada, która nazywała się Kydonia. Warto odwiedzić to miejsce, które zostało założone przez weneckich przybyszów. Znaleźć można tutaj aktualnie mury obronne (a dokładnie ich pozostałości) z XVI wieku. Są tu też inne ciekawe miejsca, ale to co urzeka, to klimat. Jest to idealne miejsce dla zakochanych, którzy poszukują romantycznego zakątka dla siebie. 

Balos to niesamowita laguna, która jest jednym z najpiękniejszych zakątków w tym regionie. Na dodatek można na niej znaleźć archipelag o nazwie Gramvous. Jest to jedna z największych atrakcji, gdzie można swobodnie pływać. Plaża jest tu bardzo rozległa, więc każda osoba będzie w stanie znaleźć dla siebie dużo miejsca. Jest tu bardzo płytko, dlatego nie brakuje tu rodzin z dziećmi, które podziwiają piękne widoki, jakie roztaczają się dookoła. Agria Gramvousa i Imeri Gramvousa to dwie wysepki, które składają się na tutejszy archipelag.

Kreta co warto zobaczyć? Jakie atrakcje Krety są najpiękniejsze?

Kolejne miejsca i atrakcje można znaleźć w Agios Nikolaos. Miasteczko niewielkich rozmiarów, które nazywane jest tutejszym Saint Tropez. Tutaj znaleźć można jezioro  Voulismeni. Jeżeli wierzyć zasłyszanym legendom, to właśnie tutaj kąpała się sama Atena! Należy jednak uważać na to jezioro, ponieważ ma ono aż 64 metry głębokości. Nazwa miasteczka wzięła się od kościoła św. Mikołaja, który także warto zobaczyć w trakcie wakacji na Krecie. Kościół można znaleźć niedaleko nadbrzeża. Warto dodać, że jezioro z morzem zostało połączone sztucznym kanałem.

Warto mieć na uwadze Elafonisi. Szczególnie, jeżeli ktoś lubi leniuchowanie na plaży. To właśnie najpiękniejsza grecka plaża, gdzie znaleźć można różowy piasek. Warto przyjechać do miejsca, które było świadkiem wielu tragedii w dawnych czasach. Jedna z nich została upamiętniona przez krzyż, który znaleźć można w pobliżu znajdującej się niedaleko Wyspy Jeleni. Chodzi o tragedię, która rozegrała się 22 lutego 1907 roku. Takich miejsc na Krecie z różowym piaskiem, który jest bohaterem wielu pocztówek, nie ma wiele.

Ruiny, zabytki i inne ważne miejsca na szlaku turystycznym

Warto udać się na tą część Krety, gdzie znajduje się Matala. Jest to 60 jaskiń, gdzie wiele lat temu mieszkał sam Bob Dylan i Janis Joplin! W tym miejscu Rzymianie chowali także swoich zmarłych. W dawnych czasach Matala pełniła funkcję ważnego portu. Było to w epoce minojskiej.

Rethymno to trzecie pod względem wielkości miasto na Krecie, gdzie do dnia dzisiejszego można znaleźć wiele śladów po Wenecjanach. Widać tutaj także ślady bytności Turków, którzy napadli Imperium Otomańskie, zamieniając tutejsze kościoły (w tamtych czasach) na meczety.

Klasztor Moni Arkadiou to miejsce, gdzie podobno wychował się sam Zeus. Znaleźć go można nad Wąwozem Arkadii. Jest to miejsce mające ogromne znaczenie dla wyspy Kreta. Wiele lat temu klasztor stał się schronieniem dla tutejszej ludności. Warto zobaczyć na wyspie ten klasztor, gdzie dużą ciekawość wzbudza spalona prochownia.

Kreta co warto zobaczyć i zwiedzić na wyspie?

Każda część wyspy jest w stanie zapewnić ogrom atrakcji i pięknych miejsc do zobaczenia. Na pewno warto wybrać się do następujących miejsc:

  • Półwysep Aktoriti, gdzie będzie można cieszyć się ciszą i spokojem,
  • Seitan Limania, gdzie czeka piaszczysta plaża, jaka została ukryta pomiędzy skalistymi zboczami,
  • Monaster Katholiko, gdzie trzeba wyposażyć się w wygodne buty, aby móc dotrzeć do celu,
  • Monaster Gouvernetos, gdzie na turystów czekają niesamowite malowidła.

Nie można też zapomnieć o tym, że jest także pałac w Knossos, Monaster Agia Triada, Moni Arkadiou, itd. Największe atrakcje turystyczne, które można znaleźć w zachodniej, południowej, północnej i wschodniej części wyspy czekają na to, aby je poznać. Znaleźć tu można najpiękniejsze plaże, ale także i starożytne zabytki, które świadczą o tym, że jest to miejsce mogące pochwalić się wyjątkową historią.

Paulina (30)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.