Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy samochody elektryczne są ekologiczne, to warto przeczytać poniższy artykuł. Dowiesz się o produkcji elektryków, ich emisyjności i wielu innych praktycznych informacji.

Samochód elektryczny to marzenie wielu osób, które jednak często pozostaje w strefie marzeń ze względu na wysoką cenę i problem z dostępnością stacji ładowania. Oczywiście dzięki postępowi technologii można liczyć na coraz większy zasięg elektryków, ale nadal infrastruktura w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Pojawia się też kwestia wpływu na środowisko, czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Jakie zalety ma elektryczny samochód?

Samochody elektryczne są reklamowane jako ekologiczne, wygodne, bezpieczne. Uchodzą za auta, które nie emitują dwutlenku węgla do atmosfery. Samochody z napędem elektrycznym to brak problemów z emisją gazów cieplarnianych. Pozwalają zredukować ślad węglowy niemalże do zera. Ich koszt eksploatacji jest relatywnie niski. Są tańsze niż klasyczne pojazdy zarówno w kwestii utrzymania, jak i użytkowania.

Można zasilać je odnawialną energią ze słońca, wystarczy mieć instalację fotowoltaiczną. Auta z napędem elektrycznym mają wydajny silnik o długiej żywotności. Akumulatory są bardziej wytrzymałe niż w samochodach spalinowych. Na korzyść pojazdów na prąd przemawia prosta obsługa, komfortowa i płynna jazda, niska awaryjność.

Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Pojazd elektryczny, czyli z baterią zasilaną prądem to innowacyjne rozwiązanie, które można spotkać w wielu krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Aut elektrycznych przybywa, co wynika z ich coraz większej dostępności, ekonomii, coraz przystępniejszych cen.  Jak wiadomo, samochód spalinowy nie ma niczego wspólnego z ekologią, przyczynia się do emisji dwutlenku węgla, szeregu toksycznych związków do atmosfery.

W celu zredukowania produkcji gazów cieplarnianych, walki ze smogiem (przede wszystkim w miastach) powstały auta wyposażone w silnik elektryczny. Bez wątpienia samochody elektryczne są bardziej ekologiczne od aut spalinowych, bardziej przyjazne środowisku. Emisja Co2 to jednak nie wszystko. Znaczenie ma też eksploatacja, jakie wiążą się z nią koszty. Trzeba również mieć na uwadze cały proces produkcji pojazdów, które zasila energia elektryczna. Czy są one jednak w pełni ekologiczne? Pora przyjrzeć się temu bliżej.

Produkcja samochodu elektrycznego – co warto wiedzieć?

W celu wyprodukowania elektryka konieczne staje się w pierwszej kolejności wydobycie potrzebnych surowców, potem następuje proces rafinowania. Trzeba je przetransportować we właściwy sposób, a potem przechodzi się do zbudowania komponentów. Trzeba mieć na uwadze, że ich produkcja wiąże się z koniecznością wyemitowania sporej ilości dwutlenku węgla. Problemy pojawiają się jednak pozyskaniem rzadkich pierwiastków typu grafit, kobalt, nikiel i lit.

W celu ich pozyskania trzeba zastosować niezbyt ekologiczne rozwiązania. Powstają zanieczyszczenia, ale w zdecydowanie mniejszych ilościach niż w przypadku aut spalinowych. Sama produkcja baterii przyczynia się do największej emisji CO2, pochodzi ona z wykorzystywanej do tego energii elektrycznej. Jeśli jednak zastosuje się czyste mieszanki paliw, można mówić o większej ekologii.

Powtórne wykorzystanie akumulatorów litowo-jonowych z aut elektrycznych dzięki recyklingowi

Wiele osób interesuje wpływ samochodów elektrycznych na środowisko, czy rzeczywiście są one ekologiczne. Niektórzy obawiają się tego, że zutylizowanie akumulatora do aut na prąd jest szkodliwe dla środowiska, wręcz niebezpieczne. Oczywiście ryzyko zmniejsza się, gdy utylizacja przebiegnie w prawidłowy sposób, czyli zgodnie z wymogami. Dzięki temu nie będzie trzeba przejmować się tym, że będzie mieć negatywny wpływ na środowisko. Elektryczne auta mają przede wszystkim baterie litowo-jonowe. Znajdują się one w powszechnie użytkowanych urządzeniach, czyli w laptopach, smartfonach, tabletach i nawet w zabawkach. Jesteśmy nimi otoczeni zewsząd.

Metale znajdujące się w bateriach mogą zostać powtórnie wykorzystane. Do ich produkcji sięga się po nikiel, lit i kobalt. W przypadku baterii do pojazdów elektrycznych. Dzięki recyklingowi możliwe staje się danie drugiego życia akumulatorom litowo-jonowym. Cały czas trwają prace, które umożliwią odzyskanie znajdujących się w nich materiałów w niemalże stu procentach. Okazuje się nawet, że w przypadku samochodów elektrycznych problemem może wydawać się recykling baterii. Jeśli ktoś jest przeciwny elektromobilności, to zwykle jego argumentem jest negatywny wpływ zużytych baterii na środowisko naturalne. Warto jednak wiedzieć, że mogą one stać się magazynami energii. Świetnie sprawdza się to w przypadku instalacji OZE, czyli wykorzystujących odnawialne źródła energii.   

Samochody elektryczne a ekologia

Ekologiczność samochodów elektrycznych można sprawdzić tak naprawdę dopiero w praktyce. Ich produkcja wiąże się z wyższą emisją dwutlenku węgla. Problematyczne jest także pozyskanie rzadkich metali, to samo dotyczy utylizacji i recyklingu elektryków. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych można jednak mówić o niższym śladzie węglowym niż w autach spalinowych.

Paulina (31)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.