Choć wehikuł czasu, dzięki któremu możliwe byłyby podróże w czasie, nie istnieje, powrót do starożytności nie jest niemożliwy. Wystarczy odwiedzić antyczne miasta. Sprawdź, które z nich warto zwiedzić.

Starożytne metropolie od wieków budzą zachwyt swoim ogromem oraz architektonicznym bogactwem. Wiele z nich niejednokrotnie znikało z kart historii, aby zostać odbudowanym i powrócić w wielkiej chwale. Wraz ze swoim nieocenionym dziedzictwem dla całej cywilizacji, najstarsze miasta świata mają do opowiedzenia wiele fascynujących opowieści oraz oferują niezliczone ciekawostki historyczne. Oto 4 wyjątkowe miasta starożytności, które powinien odwiedzić każdy miłośników historii. 

Starożytny Rzym – stolica inżynieryjnych cudów 

Według legendy Rzym założony został przez braci wychowanych przez wilczycę – Remulusa i Remusa. Datę powstania Wiecznego Miasta szacuje się na 753 r. p.n.e. Na przestrzeni czasu w stolicy (jednej z wielu) Imperium Rzymskiego rozwinęło się wiele innowacji, szczególnie w zakresie inżynierii. Jednym z przykładów może być wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Koloseum. To najsłynniejszy amfiteatr na świecie, który był świadkiem wielu zapierających dech w piersiach wydarzeń, pochłaniając jednocześnie wiele ofiar. Jednym z takich wydarzeń, które cieszyły oczy starożytnych rzymian odwiedzających Koloseum, były naumachie. Przedstawiały one bitwy morskie, często organizowane były po zwycięskiej bitwie, kiedy to stanowiły doskonałą okazję do zaprezentowania szerokiej publiczności zgromadzonych w trakcie kampanii wojennej łupów. 

Rzym jednak to nie jedynie Koloseum. To prawdziwa skarbnica archeologicznych perełek. To właśnie tutaj znajdują się m.in. antyczne świątynie, takie jak Panteon czy też antyczna jedna z najstarszych rzymskich dróg via Appia. 

Pompeje – miasto zachowane w popiele 

Pompeje nie bez powodu uważane są za jedne z najbardziej intrygujących starożytnych miast. Niezbyt często bowiem zdarza się, że w wyniku jednego zdarzenia znika całe miasto. Tak jak stało się z Pompejami w 79 roku n.e., kiedy w wyniku erupcji Wezuwiusza w zaledwie kilka godzin zostały one kompletnie zniszczone. 

Dziś stanowią one przede wszystkim doskonale zachowany obraz życia w Imperium Rzymskim. Jednak to nie wszystko, co mają do zaoferowania Pompeje. 

Turyści decydujący się odwiedzić to miejsce mogą odwiedzić pierwszy zbudowany z kamienia przez Rzymian amfiteatr. Tutaj też nadarza się niepowtarzalna okazja do przespacerowania się ulicami starożytnego miasta. Doskonale zachowane w popiele ruiny pozwalają doświadczyć życia, jakim żyli starożytni mieszkańcy dzisiejszych Włoch. Mimo iż wykopaliska nie ustają, uważa się, że około 1/3 miasta wciąż pozostaje nieodkryta. 

Karnak – imponujący kompleks świątynny boga Amona 

Kolejnym antycznym punktem na mapie jest położony w Egipcie Karnak. To właśnie tutaj znajduje się kompleks budowli świątynnych poświęcony bogu Amonowi. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Egiptu zaraz po piramid w Gizie. Największy rozkwit kompleksu datowany jest na czasy panowania faraona Ramzesa III, kiedy to Karnak mógł pochwalić się nadzwyczajnym bogactwem. Dziś miejsce to stanowi zabytek, który zachwyca monumentalnymi strzelistymi kolumnami, a także obeliskami i posągami władców. Całość składa się z 20 budowli sakralnych, z czego 3 ulokowane w okręgu Amona pozostają udostępnione do zwiedzania. 

Tajemnicze antyczne miasta w Meksyku – Teotihuacan

Odwiedzając Meksyk warto wybrać się do Teotihuacan. To tutaj znajduje się jedno z najbardziej tajemniczych reliktów cywilizacji prekolumbijskiej. W położonym na północny wschód od miasta Meksyk stanowisku archeologicznym znajduje się szereg zabytków. Jednym z nich jest Piramida Słońca. Przypuszcza się, że została ona zbudowana przez plemiona Nahua, Otomi, bądź Totonac. Początek budowy datowany jest natomiast na I w. n.e. Krąży wiele pogłosek, jakoby za stworzenie piramidy w Teothuacan odpowiadali przybysze z kosmosu. 

Oprócz powyższej znajdują się tutaj także Piramida Księżyca oraz Ścieżka Umarłych. 

Architektoniczne cuda pozostawione przez minione cywilizacje są doskonałym sposobem na wgląd w życie ówczesnych ludzi i sposób ich funkcjonowania. Wiele z nich pomimo wieków zachwyca inżynieryjnym oraz architektonicznym geniuszem i rozmachem. Powyżej wymienione przykłady to jedynie nieliczne fascynujące miejsca, które warto odwiedzić, podążając śladami starożytnej historii ludzkości. 

Paulina (30)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.