Dla wielu sportowców Igrzyska Olimpijskie są ukoronowaniem wyczynowej kariery. Nie każdy ma jednak szansę, by wziąć w nich udział. Gdzie odbywały się Igrzyska Olimpijskie? Jaka jest ich historia? Sprawdź, co należy wiedzieć na temat tych zmagań sportowych!

Igrzyska Olimpijskie to zdaniem wielu sportowców absolutnie najważniejsze wydarzenie w ich wyczynowej karierze. Wiele osób marzy o tym, by stanąć do rywalizacji w jednej z wielu konkurencji i powrócić do kraju ze złotym medalem. Sięgnijmy jednak nieco w głąb historii, by dowiedzieć się, gdzie odbywały się Igrzyska Olimpijskie? Jakie miasta oraz państwa gościły złotych, srebrnych i brązowych medalistów? Sprawdzimy też, w którym roku odbyły się Igrzyska Olimpijskie, które zostały oficjalnie udokumentowane jako pierwsze zawody sportowe oraz przyjrzymy się wartościom olimpijskim, kultywowanym po dziś dzień!

Jakie dyscypliny olimpijskie wyróżniamy?

Lista aktualnie rozgrywanych dyscyplin olimpijskich jest naprawdę długa i liczy sobie ponad 40 pozycji. Należą do nich między innymi lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów, pływanie, wioślarstwo, tenis ziemny oraz stołowy, rzut dyskiem, judo, czy zapasy. Igrzyska olimpijskie odbywają się co cztery lata, a w każdej z dyscyplin na sportowców oczekują złote, srebrne i brązowe medale, będące swoistym wynagrodzeniem trudów włożonych w treningi przygotowawcze. Szczegółowe zestawienie wszystkich dyscyplin zawodów medalowych oraz wszelkie praktyczne informacje znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Historia igrzysk olimpijskich – gdzie odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie?

Pierwsze igrzyska olimpijskie, które zostały oficjalnie udokumentowane, odbyły się w Olimpii, w Grecji, a ich termin datowany jest na 776 rok przed naszą erą. Starożytne igrzyska olimpijskie rozgrywano co cztery lata, przy czym za każdym razem czas ich trwania wynosił równe pięć dni. Sportowcy rywalizowali wówczas „ku czci Zeusa”, a na czas zmagań sportowych wstrzymywano wszelkie inne aktywności, wliczając w to nawet wojny. Obywatele greccy otrzymywali wówczas aż dwumiesięczną dyspensę od obowiązków. Tak długi okres czasu miał pozwolić nie tylko na aktywne uczestnictwo w zawodach sportowych, ale także na dotarcie i powrót do domu. Ciekawostką może być fakt, że widzami mogli być wyłącznie mężczyźni zamieszkujący starożytną Grecję. Kobiety, które zostały nakryte na oglądaniu zmagań sportowców, były zagrożone karą śmierci. Zawodnikami mogli zostać bogaci Grecy, którzy mieli odpowiednie zaplecze finansowe, by móc odpowiednio przygotować się do udziału w zawodach. Pomimo, że według oficjalnych źródeł pierwsze igrzyska odbyły się w 776 r. p.n.e, to zawody sportowe organizowano w tym regionie już znacznie wcześniej.

W jakich miastach dotychczas odbywały się igrzyska olimpijskie? Gdzie odbywały się igrzyska olimpijskie

Podobnie jak w przypadku starożytnych zmagań sportowych, również w Grecji odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Warto przy tym podkreślić, że mowa o letnich igrzyskach. Wydarzenie odbyło się w 1896 roku i trwa po dziś dzień. Idea igrzysk pozostała niezmieniona, a ranga zawodów wciąż mobilizuje sportowców do jak największego wysiłku. W 1924 roku do sportowego kalendarza zawitały zimowe igrzyska olimpijskie, które miały miejsce w Chamonix, we Francji. Od tego czasu zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska sportowe odbywały się co 4 lata w takich miastach jak między innymi Paryż, Londyn, Amsterdam, Tokio, Saint Louis, Grenoble, Vancouver, Melbourne, czy Rio de Janeiro. Tak szeroki zakres lokalizacji rozsianych praktycznie po całej kuli ziemskiej doskonale obrazuje fakt, jak istotne dla sportowców są same igrzyska oraz ich tradycja.

Nowożytne igrzyska olimpijskie, a II wojna światowa – gdzie zorganizowano zmagania sportowe?

Pierwsze udokumentowane igrzyska w Olimpii były na tyle istotne, że na czas ich trwania wstrzymano wszelkie konflikty zbrojne. Okresy I wojny światowej oraz mającej miejsce niedługo później II wojny światowej kształtowały się diametralnie inaczej. W obu przypadkach igrzyska zostały odwołane. Tym samym ostatnie letnie igrzyska przed wybuchem I wojny światowej odbyły się w 1912 roku w Sztokholmie, stolicy Szwecji. Kolejne, zaplanowane na 1916 rok miały rozgrywać się w Berlinie, lecz przez wzgląd na ówczesną sytuację zostały odwołane. Z kolei przed wybuchem II wojny światowej ostatnimi zawodami sportowymi były letnie igrzyska w Berlinie oraz zimowe w Garmisch-Partenkirchen, w obu przypadkach zorganizowane w 1936 roku. Kolejne zawody przewidziane na 1940 i 1944 rok zostały odwołane, a pierwsze powojenne igrzyska zorganizowano zimą 1948 roku w szwajcarskim Sankt Moritz oraz latem w Londynie. W kolejnych latach zawody odbywały się bez żadnych komplikacji.

Pierwsze letnie kontra pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie – co decyduje o doborze lokalizacji?

W przypadku organizacji zawodów sportowych podstawowym kryterium doboru lokalizacji jest dostępność odpowiedniej infrastruktury technicznej. W zależności od konkretnej dyscypliny sportowcy potrzebują konkretnej przestrzeni do rywalizacji. W przypadku biegaczy konieczny jest odpowiedni tor, który umożliwi przeprowadzenie wyścigu na dystansie jednego stadionu. Zawody lekkoatletyczne wymagają także odpowiedniej przestrzeni, która pozwoli rozegrać skok w dal. Co do zasady, zimowe igrzyska olimpijskie rozgrywane są w miejscowościach zlokalizowanych w rejonach górskich, gdzie nie brakuje śniegu i odpowiednich warunków atmosferycznych. Z kolei letnie igrzyska odbywają się zwykle w dużych ośrodkach sportowych, które oferują odpowiednie zaplecze do treningów oraz do rozgrywania zawodów.

Najważniejsze symbole Igrzysk Olimpijskich – flaga, hymn i ogień

Idea Igrzysk Olimpijskich pozostaje niezmienna od samego początku ich historii, czyli od momentu, gdy w 776 roku przed naszą erą w Atenach odbyły się pierwsze oficjalne zmagania sportowców. Z tego względu Igrzyska Olimpijskie posiadają szereg symboli, do których przywiązani są zarówno organizatorzy, jak i zawodnicy. Najbardziej popularnym atrybutem jest flaga olimpijska, która kultywuje ideały wyznawane przez twórcę nowożytnych igrzysk, którym był Baron Pierre de Coubertin. Flaga symbolizuje jedność, jaka łączy wszystkich ludzi zamieszkujących na ziemi, niezależnie od ich różnorodnego pochodzenia, poglądów, czy wyznawanych wartości. Równie istotnym symbolem jest hymn, uroczyście odśpiewywany w trakcie ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Stosunkowo najbardziej charakterystycznym atrybutem igrzysk jest jednak ogień olimpijski, towarzyszący wszystkim zawodom sportowym począwszy od 1928 roku. Płomień rozpala się w ruinach greckiej świątyni w Olimpii, gdzie odbywały się pierwsze igrzyska, przy czym znicz olimpijski płonie przez cały okres trwania zmagań sportowych.

Paulina (30)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.