Bardzo często można usłyszeć o tym, że mamy siedem cudów świata. Co o nich wiemy? Nie chodzi tylko o wiedzę na temat tego, ile jest cudów świata – znaczenie ma też wiedza o poszczególnych cudach.

Z drugiej strony można przypuszczać, że są osoby, które nie mają pojęcia nawet o tym, ile jest cudów świata. Od tego trzeba zacząć. W dalszej kolejności liczy się to, co najważniejsze. Krótko mówiąc, chodzi o listę najbardziej znanych budowli z okresu starożytności. Listę tę można było kiedyś określić swego rodzaju przewodnikiem (możliwe nawet, że dla niektórych osób to wciąż jest swego rodzaju przewodnik).

7 cudów świata – kiedy powstała lista?

Z pewnością znajdą się tacy, którzy zastanawiają się nad tym, kiedy powstała lista siedmiu cudów świata starożytnego. Czym się kierowano? Pytań z pewnością jest bardzo wiele i co oczywiste, odpowiedzi na nie są bardzo trudne. Czasem pewnie nawet nie są możliwe.

Nie skupiajmy się jednak teraz nad domysłami. W tym momencie najważniejsze są fakty. Najwcześniejsza znana wersja listy pochodzi z II wieku p.n.e. – za jej stworzenie odpowiadał Antypatra z Sydonu. Lista znana do dzisiaj powstała w średniowieczu.

Siedem cudów starożytnego świata – dlaczego właśnie tyle?

Prawdziwe cuda świata to temat, który zawsze będzie generować spore emocje. Nie chodzi w tym momencie wyłącznie o pozycje na liście. Atrakcje zawsze wywołują ogromne emocje i co równie istotne, nie wszystkim podoba się to samo. Być może niektórzy zastanawiają się nad tym, czy lista siedmiu cudów świata może zostać wydłużona. Na to jednak nie ma co liczyć. Liczba siedem przez wiele ludów i cywilizacji uznawana jest za symbol doskonałości. Z drugiej strony i tak znajdują się tacy, którzy zastanawiają się nad tym, ile jest cudów świata.

Siedem cudów średniowiecznego świata?

Warto również pamiętać o tym, że można zetknąć się z różnymi listami cudów. Nie brakuje też dywagacji dotyczących tego, co można zobaczyć obecnie. Pamiętajmy jednak, że wszelkie listy dotyczące 7 nowych cudów świata nie są oryginalne. Nie przyjmuje się ich jako obowiązujące.

To samo można też powiedzieć o ósmym cudzie świata. Trzeba jednak pamiętać, że o ósmym cudzie świata słyszy się także w kontekście osób lub rzeczy wywołujących niezwykły zachwyt.

Ile jest cudów świata? Co znajduje się na liście?

Pora przejść do tego, co najważniejsze. Czas na krótkie przedstawienie listy siedmiu cudów świata. Tak, żeby ludzie nie zastanawiali się nad tym, co znajduje się na liście.

Na oryginalnej liście siedmiu cudów świata można znaleźć następujące propozycje:

  • Piramidę Cheopsa,
  • Wiszące ogrody Semiramidy,
  • Świątynię Artemidy w Efezie,
  • Posąg Zeusa w Olimpii,
  • Mauzoleum w Halikarnasie,
  • Kolos Rodyjski,
  • Latarnia morska na Faros.

Skoro wiadomo już, ile jest cudów świata, czas im się przyjrzeć. Piramida Cheopsa powstała najwcześniej, bo już w 2575 roku p.n.e. – jest to też atrakcja, która wytrzymała zdecydowanie najdłużej, gdyż cały czas istnieje. Piramida została zbudowana z przeznaczeniem na grobowiec faraona Cheopsa. Nie ma też co ukrywać, że za każdym cudem kryje się jakaś wyjątkowa historia. Wiszące ogrody Semiramidy to prezent króla Nabuchodonozora II dla swojej żony. Świątynia Artemidy w Efezie to największa ozdoba Efezu w Azji Mniejszej. Posąg Zeusa w Olimpii to antyczna rzeźba wzniesiona w V wieku p.n.e. Za jej stworzenie odpowiadał Fidiasz. Mauzoleum w Halikarnasie to grobowiec Mauzolosa, perskiego satrapy Karii. Kolos Rodyjski to olbrzymi posąg Heliosa (greckiego boga słońca) wybudowany na wyspie Rodos. Latarnia Morska na Faros to starożytna latarnia morska zbudowana około 280-279 r. p.n.e. – latarnia, w przypadku której doceniono wielkość i wspaniałość architektonicznego ukształtowania.

Co ciekawe, aż cztery z siedmiu cudów świata zostało zniszczonych w wyniku trzęsienia ziemi.

Siedem cudów świata – przeszłość łączy się z teraźniejszością

Z 7 cudów świata starożytnego przetrwała tylko Piramida Cheopsa. Przetrwała, ale jest mocno sfatygowana. Kiedy jednak spojrzy się na inne atrakcje, nie należy na to narzekać. W końcu już od XV wieku możemy mówić o jedynym istniejącym cudzie. Był to wiek, w którym doszło do zniszczenia Mauzoleum w Halikarnasie i Latarni Morskiej na Faros. W obu przypadkach powodem było trzęsienie ziemi.

Niektórzy zastanawiają się nad tym, ile jest cudów świata. Prawda jest jednak taka, że lista cudów świata to może być kwestia indywidualna. Zwłaszcza że teraźniejszość ma naprawdę wiele do zaoferowania. Świetnym przykładem pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Pomnik ten jest nawiązaniem do Kolosa Rodyjskiego. W taki sposób przeszłość może łączyć się z teraźniejszością.

Paulina (30)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.