Piramidy egipskie fascynują nas od tysięcy lat. Wzbudzają podziw, strach i niepewność. Nic więc dziwnego, że tak bardzo chcemy się dowiedzieć, jak budowano piramidy. Sprawdź fakty i mity!

Czy piramidy egipskie zostały wybudowane przez kosmitów? A może są efektem morderczej pracy tysięcy niewolników? Te niesamowite budowle kryją w sobie wiele tajemnic i fascynują do dziś. Jak budowano piramidy i kto za nie odpowiada? Czy wiemy coś na ten temat, czy posiadamy jedynie same domysły?

Dlaczego w ogóle budowano piramidy?

Starożytny Egipt to cywilizacja, która przeminęła tysiące lat temu. I pomimo tego że od starożytnych Egipcjan dzieli nas tak długi czas, nadal możemy podziwiać egipskie piramidy, czyli prawdziwy cud starożytności, który zadziwia nas do dziś. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak zbudowano egipskie piramidy, warto najpierw zatrzymać się przy innej kwestii – dlaczego władcy Egiptu budowali piramidy w Egipcie?

Wiedzieć trzeba, że wielka piramida Cheopsa nie jest pierwszą tego rodzaju budowlą. Historia piramid schodkowych sięga aż XXVII w. p.n.e, gdy legendarny mędrzec Imhotep zbudował dla swojego władcy Dżosera piramidę, która miała być jego grobowcem. Uważano bowiem, że jedynie tak okazały pochówek zapewni mu pośmiertną egzystencję.

Czy to Egipcjanie budowali piramidy, czy kosmita?

Każdy turysta i nawet początkujący archeolog wie, że tak wielki projekt budowlany, jak piramida był skrajnie skomplikowany, a jej wznoszenie zakrawa na cud. Nic więc dziwnego, że nawet dziś obecne są pewne teorie na temat metod, ale też pomocników budowlanych. Często nawet nadprzyrodzonych. Najpopularniejszy mit mówi, że za budowę całej piramidy odpowiadają kosmici, a sama budowla ma jakieś nieznane pozaziemskie zastosowanie.
Czy wykopaliska potwierdzają takie teorie? Niestety, ale nie ma żadnego namacalnego dowodu na to, że nadprzyrodzone siły brały udział przy budowie wielkiej piramidy. Wiemy natomiast, że budowa była przedsięwzięciem bardzo trudnym, lecz jej wzniesienie wyłącznie ludzkimi siłami było możliwe.

Czy to niewolnicy wybudowali piramidy?

Kolejnym bardzo często powielanym mitem jest ten, że piramidy w Egipcie na płaskowyżu w Gizie budowali niewolnicy. W opinii każdego poważnego historyka zajmującego się tym okresem historii budowniczowie piramid byli nie tyle ludźmi wolnymi, ile wielkimi fachowcami. Piramidy w Gizie budowali pracownicy naprawdę dobrze zarabiający i doskonale odżywiani. Skąd to wiemy? Zespoły otaczające piramidy i liczne osady kryją w sobie dowody bytowania ludzi o wyższym statusie niż zwykli niewolnicy. Piramidy budowali zatem wykwalifikowani budowniczowie.

Rampa, kamienie i sanie, czyli co wiemy na temat budowy piramid?

Z czego była wykonana przeciętna piramida? Zarówno piramida Chufu, piramidy Chafra, grobowiec faraona Cheopsa, jak i każda inna znajdująca się w Egipcie piramida budowana była z kamienia. Oczywiście pierwsze wersje stawiano z gliny, lecz budując takie piramidy, orientowano się, że nie są one zbyt trwałe i postawiono na kamień, który był wykorzystywanych przy budowie piramidy do końca cywilizacji Egiptu.

Archeologia i poczynione badania wskazują, że Cheops na postawienie piramidy potrzebował dwudziestu lat i około 6 milionów ton bloku skalnego. Oznacza to, że do budowy piramidy Cheopsa musiały zostać zaangażowane ogromne środki. W jaki jednak sposób wyglądało wznoszenie piramid? Jakim cudem Egipcjanom udało się transportować kamienne bloki i stawiać kolejne poziomy piramidy? Obecnie uważa się, że kamieniołom znajdował się w pobliżu Nilu i budulec transportowany był statkami. Następnie ciągnięto go na drewnianych saniach aż do podnóża piramidy. W jaki sposób następowało układanie bloków na szczyt piramidy? Analizując plac budowy, naukowcy doszli do wniosku, że dookoła piramidy musiało znajdować się rusztowanie sięgające 147 metrów. Odpowiednie nachylenia kolejnych poziomów sprawiały, że robotnicy na saniach byli w stanie wciągnąć wapień na górę przy użyciu specjalnych belek.

Jak budowano piramidy – inna hipoteza

W przypadku piramidy Cheopsa istnieje jednak jeden problem, a mianowicie liczba bloków wapienia z kamieniołomu, które musiałyby zostać wykute, przetransportowane i ustawione. Ich liczba jest zbyt duża, aby ludzie mogli bez zaawansowanej technologii wykonać taki projekt tak szybko. Zwyczajnie nie da się pracować w takim tempie. Czy istnieje zatem inne wyjaśnienie? Część badaczy zakłada, że komory piramidy i cały jej rdzeń zostały wykute w skalę, a bloki kamienne to jedynie zewnętrzna okładzina piramidy, którą układano wokoło skalnego pagórka.

Piramidy to bez wątpienia jedna z największych zagadek starożytności. Są namacalnym dowodem potęgi starożytnego Egiptu i po dziś dzień wzbudzają zachwyt. Czy kiedykolwiek będziemy całkowicie pewni, jak je zbudowano? Z uwagi na tysiące lat, które dzielą nas od ich budowniczych, prawdopodobnie nigdy nie znajdziemy potwierdzenia naszych teorii. W końcu drewno, z którego zostały wykonane sanie i inne elementy konstrukcyjne już dawno nie istnieje. Jedno nam pozostaje na pewno – podziwianie tych monumentalnych pomników ludzkiej pomysłowości i pracowitości.

Paulina (31)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.