Lista dokonań starożytnych Rzymian jest niezwykle długa. Od prawa, przez architekturę, po język i kulturę. Sprawdź, co zawdzięczamy starożytnym Rzymianom i jaki wpływ miała ich kultura na dzisiejszą Europę.

Wpływy kultury rzymskiej widoczne są na każdym kroku. Łacina, używana powszechnie w imperium rzymskim, doprowadziła do rozwoju całej rodziny języków. Współczesne prawo opiera się na tym, które zostało wykreowane w Rzymie. Co zawdzięczamy starożytnym Rzymianom i ich dokonaniom?

Co zawdzięczamy starożytnym Rzymianom?

Mówiąc o starożytnych Rzymianach, trzeba wspomnieć o tym, że mieszkańcy Wiecznego Miasta podbili prawie całą Europę, część Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Ich wpływy były ogromne, a przyjęta strategia asymilacji podbitych ludów przez długi czas sprawdzała się bardzo dobrze. Starożytność jednoznacznie kojarzy się właśnie z Rzymem.

Warto wiedzieć, co zawdzięczamy starożytnym Rzymianom, ponieważ ich wpływ widoczny jest bardzo często. Wiele używanych na co dzień słów ma swoje korzenie właśnie w antycznym języku łacińskim. Dla Rzymian inspiracją byli Grecy, ale też podbite ludy, których było naprawdę sporo.

Jak starożytny Rzym stał się imperium?

Wiele osób z rozwojem imperium rzymskiego kojarzy Juliusza Cezara. Chociaż była to bardzo znana postać, Rzym miał na przestrzeni wieków wielu cesarzy i władców, którzy doskonale nim zarządzali. Swoją silną pozycję Rzym zawdzięczał świetnemu wojsku, przemyślanej biurokracji oraz mocno rozwiniętej kulturze. Bycie obywatelem Rzymu w czasach starożytnych i na początku naszej ery było źródłem prestiżu.

Starożytnym Rzymianom zawdzięczamy wiele, chociaż większość z ich dokonań nie dotrwała do czasów współczesnych. Wpływ starożytnych Greków i Rzymian na kulturę, sztukę, filozofię i prawo cywilizacji europejskiej jest ogromny i ciężko go przecenić. Rzymskie prawo do dziś jest wykładane na uczelniach prawniczych na prawie całym świecie. Stało się ono uniwersalną platformą dla wspólnych wartości.

Wpływ rzymski i grecki na współczesną cywilizację europejską

Nie bez powodu używany w krajach zachodnich alfabet nazywa się łacińskim. Także czas organizujemy według kalendarza, który został opracowany przez Rzymian. Jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych, czyli beton, także jest rzymskim wynalazkiem (chociaż jego współczesna wersja jest udoskonalona). W dziedzinie budownictwa Rzymianie prześcigali większość współczesnych. Przypisuje się im też wiele odkryć z dziedziny matematyki.

Chociaż to grecka myśl filozoficzna dała początek rzymskiej, to mieszkańcy Wiecznego Miasta mieli większy wpływ na życie ludzi w Europie. Wpływ starożytnej Grecji i Rzymu jest ogromny.

Prawo rzymskie – jedno z największych osiągnięć cesarstwa rzymskiego

Cesarz Justynian uporządkował i ujednolicił prawo rzymskie. Przejął on władzę w 527 r. n.e. To dzięki niemu przez długi czas można było posługiwać się uniwersalnym i dobrze zorganizowanym prawem. Okres archaiczny, w którym prawo dopiero się kształtowało, zaczął się około 753 r. p.n.e.  Jednym z głównych miejsc kultywowania prawa było Forum Romanum.

Akwedukty, termy, teatry i drogi – najważniejsze rzymskie budowle

Zastanawiając się nad tym, co zawdzięczamy starożytnym Rzymianom, nie można przejść obojętnie obok ich budowli. Osiągnięcia Rzymian w dziedzinie architektury są ogromne. W dorobku starożytnych cywilizacji Rzym ma bardzo chwalebne miejsce. Jedną z najbardziej znanych rzeczy były drogi rzymskie – to właśnie one pozwoliły szybko przemieszczać się legionom rzymskim i sprawiały, że imperium mogło sprawnie funkcjonować.

Jakie osiągnięcia starożytnych Rzymian pozwoliły im dołączyć do najbardziej wpływowych nacji? 

Wpływ literatury rzymskiej na inne kultury był bardzo duży. Dzisiaj języki romańskie są bardzo liczne – wszystkie one powstały na bazie łaciny, dlatego posiadają wiele elementów wspólnych. Starożytnym zawdzięczamy jednak nie tylko języki i literaturę. Ich sposób myślenia, filozofia i poczucie estetyki oddziaływają na współczesnych twórców i myślicieli.

Rzymianie wnieśli ogromny wkład w dzisiejszą kulturę europejską. Rozwinęli się w sztuce, architekturze i administracji. Dzieła rzymskich autorów są omawiane i analizowane po dziś dzień. Chociaż wiele rzymskich zwyczajów i dzieł nie przetrwało, wpływ tej kultury na współczesną cywilizację – szczególnie europejską – jest bardzo dobrze widoczny. Rzymianie cechowali się bardzo dobrym zrozumieniem świata i jego struktury.

Paulina (31)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.