W Poznaniu znaleźć można kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego za murami, który jest późnoromańską budowlą, znajdujący się w bliskiej odległości od tamtejszej Malty. Jakie jeszcze najstarsze zabytki w Polsce można znaleźć?

Rotunda św. Gotarda, którą można znaleźć w Strzelinie, miała powstać w XIII wieku. Aczkolwiek, różne źródła podchodzą inaczej do tego tematu. Mówi się nawet, że jest ona starsza aż o 100 lat!  Można jednak śmiało powiedzieć, że ta rotunda, mały kościół i dzwonnica to najstarsze budowle. Jakie jeszcze najstarsze zabytki w Polsce się znajdują?

Rotunda św Mikołaja, kolegiata w Tumie i donżon w Lublinie

Chcąc poznać najstarsze budowle w Polsce należy także wymienić Rotundę Św. Mikołaja, która znajduje się w Cieszynie. Jest to jeden z najstarszych kościołów, który powstał w XII wieku. Pierwsze dokumenty związane z tym miejscem pochodzą aż z 1155 roku! Jest to budowla w stylu romańskim, która została stworzona na planie koła. Jest to jeden z polskich zabytków, który przez te tysiąc lat zachował się w doskonałym stanie.

Architektura romańska pozostawiła trwały ślad w Polsce, który widoczny jest do dnia dzisiejszego. Dowodem na to jest kolegiata w Tumie. Znajduje się kościół pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego. Budowa została rozpoczęta w latach 40. XII wieku. Do dnia dzisiejszego można tu znaleźć płaskorzeźbiony portal północny z tympanonem z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Niejeden najazd naruszył tą budowlę, ale solidne mury nie pozwoliły zniszczyć tego miejsca do końca.

Donżon, który można znaleźć w Lublinie, to kolejna ciekawostka, łącząca w sobie wiele funkcji. Tutaj znajdowały się mieszkania, ale przede wszystkim była to wieża obronna. Najprawdopodobniej budowla powstała w drugiej połowie XIII wieku. W przyziemu mury obronne mają aż 4 metry grubości. Warto wspiąć się na samą górę, aby móc podziwiać fantastyczny widok na miasto.

Najstarszy zamek Piastów w Legnicy i rotunda na Wawelu

Świątynia św. Stanisława i św. Wacława znajdująca się na Wawelu to miejsce doskonale znane. To właśnie w jej sąsiedztwie znajduje się rotunda Najświętszej Marii Panny, która aktualnie nosi nazwę św. Feliksa i Adaukta. Mury tej budowli pochodzą prawdopodobnie z przełomu  X i XI wieku. Rotunda znajduje się przy placu zamkowym, gdzie wstęp ma każda osoba.

Zamek Piastów w Legnicy to jeden z najstarszych polskich zabytków, który był wielokrotnie przebudowany. Pierwszy drewniany gród powstał tu aż XIII wieków wcześniej. Dopiero na przełomie XII i XIII wieku  powstała tu murowana budowla, którą można podziwiać do dnia dzisiejszego. Budowla niejeden raz trawiona była przez pożary. Pozwolona jednak sobie wznieść wszystko od nowa. Przy tym udało się oddać niesamowitego ducha historii, który był związany z tym miejscem.

Najstarsze zabytki w Polsce – gdzie można ich jeszcze szukać?

Architektura w Polsce to wspaniała sprawa. W Polsce zachwycają jeszcze następujące miejsca:

  • Bazylika Archikatedralna w Warszawie św. Jana Chrzciciela – w pierwszej kolejności znaleźć tu można było drewnianą budowlę. Murowany kościół został wybudowany w 1390 roku.
  • Opactwo Cystersów w Lubiążu – powstało w 1150 roku jako budynki o charakterze sakralno-mieszkalnym. Na przeciągu wielu lat, dużo się tutaj działo, bowiem produkowano tu rakiety, a swego czasu znajdował się tu nawet szpital psychiatryczny.
  • Zamek Krzyżacki w Chełmnie – budowla, która powstała na początku XIII wieku także pełniła podobne funkcje. Znajdował się tu kościół, więc był to ważny obiekt sakralny.
  • Zamek w Golubiu-Dobrzyniu – miejsce gdzie znajdowała się warownia, część mieszkalna i inne miejsca, powstała ok. XIII wieku. Jest to jedna z najstarszych budowli, gdzie obecnie organizowane są coroczne turnieje rycerskie.
  • Zamek w Pęzinie – budowla, która przechodziła na przestrzeni lat z rąk do rąk, powstała ok. 1400 roku. Głównym zamierzeniem było postawienie miejsca o charakterze militarnym. Historia pokazała jednak, że w tym miejscu znajdował się także klasztor Joanitów.

W Polsce nie brakuje naprawdę starych budowli, które są niemymi świadkami historii. Niejeden zamek lub świątynia zostały przebudowane przez osoby zarządzające, ale prowadzone na nich prace archeologiczne dowodzą temu, że powstały one setki lat temu. Wielu architektów, którzy nie mieli do dyspozycji nowoczesnych programów komputerowych, przykładało ogromną wagę do stworzenia solidnych budowli, które przetrwały do dnia dzisiejszego, dzięki czemu ich piękno może podziwiać każdy.

Paulina (30)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.