W czasach, w których żyjemy, kiedy zmiany klimatyczne i degradacja środowiska stają się coraz bardziej odczuwalne, ekologia na co dzień przestaje być tylko opcją, godnym podziwu działaniem czy wyborem – staje się koniecznością. Ewa Tadrowska, znana ekolog i autorka poradników, pokazuje w swojej książce dla najmłodszych „Poradnik małego ekologa 7-10”, jak każdy z nas może przyczynić się do ochrony naszej planety bez dużego nakładu pracy.

Jeśli masz więcej niż 5,10 czy 15 lat, na pewno też wyciągniesz z niego mądrość dla siebie. Wystarczy wprowadzić proste, a skuteczne zmiany w codziennym życiu, aby zobaczyć efekty. Sprawdź, co możesz zrobić.

Czym jest ekologia?

Ekologia jest nie tylko trendem, chociaż może się tak wydawać przez regularne zrywy na social mediach promujące takie działania. Dbanie o ekologię to przede wszystkim odpowiedzialność, postawy i świadome działanie na rzecz planety oraz dobra ogólnego. Ewa Tadrowska, która jest zaangażowana w proekologiczną edukację, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, aby pomóc zrozumieć, jak codzienne, często nieprzemyślane lub podejmowane automatycznie decyzje wpływają na środowisko. Przygotowała dla dziecka informacje oraz dużo ilustracji, przez co łatwo się go czyta.

Dlaczego ekologia na co dzień jest ważna? – dbajmy o kondycję naszej planety

Świadomość ekologiczna i zrozumienie, jak codzienne nawyki wpływają długofalowo na planetę, są niezwykle istotne dla ochrony środowiska naturalnego. Tadrowska podkreśla, że każdy, nawet najmniejszy czyn, ma znaczenie i nie tylko wielkie kroki wywierają wpływ na planetę. Oszczędzanie wody, redukcja marnowania żywności czy rezygnacja z plastiku to kroki, które każdy, z nas, nawet najmłodszy uczeń szkoły podstawowej może podjąć, by dbać o ziemię. 

Poradnik małego ekologa – edukacja od najmłodszych lat

Autorka zwraca uwagę na znaczenie edukacji ekologicznej już w najmłodszych latach życia. Zawarte w poradniku małego ekologa informacje oraz dużo ilustracji pomogą dziecku zrozumieć dlaczego i po co dbać o planetę. Zawarte w nim rady mogą wdrożyć w życie natychmistowo – są bardzo proste. Kształtowanie świadomości ekologicznej od najmłodszych lat jest inwestycją w przyszłość naszej ziemi oraz budowanie zdrowych nawyków u dziecka.

Jak dbać o środowisko w codziennym życiu? Najlepsze nawyki

Proste, ale skuteczne sposoby na bycie eko każdego dnia są najlepsze i przynoszą o dziwo najbardziej widoczne efekty. Segregowanie śmieci, oszczędzanie wody, wyłączenie światła, korzystanie z opakowań wielokrotnego użytku czy wybór sezonowych produktów to działania, które mają realny wpływ na środowisko. Każdy z nas może stać się ekologiem w swoim domu.

Recykling i redukcja odpadów – klucz do ekologicznego stylu życia

Recykling nie tylko zmniejsza ilość odpadów, ale także oszczędza zasoby naturalne – wie to nawet dziecko. Bardzo wiele materiałów nadaje się do ponownego przetworzenia i stworzenia z nich kolejnych przedmiotów codziennego użytku. Prawidłowe segregowanie śmieci i wykorzystywanie produktów z recyklingu, a także odpowiedzialne gospodarowanie odpadami jest naprawdę ważnym krokiem, którego niestety wiele osób nie przestrzega. Często tłumaczy się to brakiem czasu, niewiedzą czy też zwyczajnie lenistwem.

Oszczędzanie zasobów – woda i energia

Świadome zużycie wody i energii to nie tylko dbanie o środowisko, ale też dbanie o zawartość portfela. Jak oszczędzać te zasoby podczas codziennych czynności? Rezygnacja z kąpieli w wannie wypełnionej po brzegi wodą na rzecz orzeźwiającego prysznica, zmywanie naczyń w zmywarce zamiast ręcznie, czy też zakręcanie kranów, kiedy niepotrzebnie leci z nich woda (chociażby podczas mycia zębów), a także gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy to tylko kilka metod na ekologiczne podejście.

Poradnik małego ekologa – przyroda nam się odwdzięczy

Życie w zgodzie z naturą i ekologia każdego dnia to wybór, który ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszej planety. Nie musimy od razu skrajnie podchodzić do tematu, rezygnować z wygód, wprawiać się w dyskomfort i tym podobne – to nie zachęca, a wręcz odstrasza od podejmowania działań. Świadome działania, edukacja ekologiczna od najmłodszych lat, kiedy umysł dopiero się rozwija i przyswaja pewne schematy oraz odpowiedzialność za otaczające nas środowisko to fundamenty, na których powinniśmy budować naszą codzienność dla dobra nas i przyszłych pokoleń. Warto uczyć dzieci, jak pielęgnować wspólne dobro.

Paulina (31)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.