Polska to wspaniały kraj, które ma bardzo bogatą historię. Z pewnością burzliwe losy naszego państwa zna każdy, kto uważnie słuchał na lekcjach historii, ale czy na pewno? Niekiedy zaskoczeniem stają się oczywiste pytania, które sprawiają trudność. Jakie jest najstarsze miasto w Polsce? Dlatego dziś poznasz ponad 10 najstarszych miast i które z nich jako pierwsze uzyskało prawa miejskie.  Dowiesz się również, jakie są najnowsze odkrycia dotyczące grodów słowiańskich.

Najstarszy gród piastowski, czyli który? Cała prawda o Gnieźnie i Biskupinie

Choć legendy i historia mówi, że to Gniezno było pierwszą stolicą Polski, a tym samym było też najstarszym grodem piastowskim, to najnowsze odkrycia archeologiczne pozwoliły odkryć o wiele starszą osadę, która zlokalizowana była niedaleko Poznania w Wielkopolsce. Giecz, bo o tej wiosce mowa, najprawdopodobniej była pierwszą stolicą Polski, ponieważ powstanie grodu datuje się na drugą połowę IX w. Niemniej jednak wieś nigdy nie uzyskał praw miejskich, dlatego nie można o niej mówić, jako o najstarszym mieście Polski. Warto jednak wspomnieć o zaskakującym odkryciu z pierwszej połowy XX wieku, którą niewątpliwie był gród w Biskupinie. Powstał on około VIII w p.n.e i odkryty został zupełnym przypadkiem. Jego odkrywcą stał się miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer. To niebywałe znalezisko archeologiczne pozwala w niewielkim stopniu zbliżyć się do realiów panujących setki lat wstecz.

Co z tym Kaliszem? Czy to miasto faktycznie jest jednym ze starszych miast w Polsce?

Historycy są zgodni i nie pozostawiają złudzeń. Kalisz nie jest najstarszym miastem w Polsce, ponieważ uzyskał prawa miejskie dopiero w drugiej połowie XIII wieku. Między 1253 a 1260 rokiem w Polsce powstało wiele miast i wsi, jednak najstarszym z nich była Złotoryja, która lokowana została około 1211 roku. Miasto to położone jest na Dolnym Śląsku. Najstarsze Polskie miasto powstało na mocy aktu lokacyjnego na prawie magdeburskim. Nie oznacza to jednak, że późniejsze uzyskanie praw miejskich sprawiało, że Kalisz uznawany był w czasach Piastów za drugorządną lokalizację. Wręcz przeciwnie! Miasto leżało na szlaku bursztynowym, przez co odgrywało bardzo ważną rolę w handlu i łączyło Morze Bałtyckie z Imperium Rzymskim. Z tego względu wiele osób uważa, że to właśnie Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce, choć prawa nadane miał później niż Złotoryja.

Jakie jest najstarsze miasto w Polsce? Poznaj pozostałe miasta, które również uznawane są za jedne z najstarszych

XIII wiek to dla Polski złoty okres lokacji nowych miast, który na lata pozostawił ślad w geografii naszego państwa. Z tego względu lista średniowiecznych miast w Polsce, które przetrwały aż do dziś jest bardzo długa i znajdują się na niej:

  • Lwówek Śląski,
  • Opole,
  • Racibórz,
  • Leśnica,
  • Cieszyn
  • Sobótka,
  • Środa Śląska.

Większa część miast lokowana była na prawie magdeburskim, które po wielu zmianach stało się prawem średzkim. Co ciekawe obecnie największe i najbardziej znane miasta w Polsce, takie jak Kraków, czy Wrocław powstały później. Kraków uzyskał prawa miejskie w 1257 roku, a nadane były przez samego księcia Bolesława Wstydliwego. Natomiast ciekawostką może okazać się fakt, że obecny Wrocław wcześniej nazywany był Breslau, a sama nazwa ma pochodzenie niemieckie. Miejscowość ta status miasta otrzymywała aż dwa razy, jednak wszystkie dokumenty z tego okresu uległy zniszczeniu. Wiadomo jednak, że Wrocław był bardzo ważnym i znanym w całej Europie ośrodkiem handlowym.

Prawo magdeburskie – czy wszystkie miasta w Polsce powstawały na podstawie tego samego aktu lokacyjnego?

W XIII wieku naszej ery prawo magdeburskie stanowiło podstawę nadawania praw miejskich. Najstarsze miejscowości zyskiwały awans właśnie na podstawie aktu lokacyjnego na prawie magdeburskim później przekształcone na prawo średzkie. Choć niewątpliwie 10 najstarszych miast w Polsce powstało właśnie dzięki niemu, to równocześnie w rejonach nadbałtyckich popularność zyskiwało prawo lubeckie.

Polska to wspaniały kraj z bogatą historią i kulturą, o czym świadczą zachowane dokumenty dotyczące ich powstawania i rozwoju. Dzięki nim po upływie setek lat możemy być świadkiem, jak rozwijała się nasza ojczyzna i jak powstawały miasta, w których do tej pory zamieszkuje wielu Polaków. Choć obecnie niektóre z nich ustąpiły pod względem rozwoju innym, to warto o nich pamiętać i poznać ich historię, która niejednokrotnie zadziwia i zmusza do głębszych przemyśleń.

Paulina (30)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.