Bazując na dziele Homera, wiadomo, gdzie była Troja. Czy jednak podane przez niego informacje zgadzają się z faktami?

Opisana przez Homera w Iliadzie Troja wzbudza zainteresowanie i skłania do zapoznania się z kartami historii. Dawniej była uważana wyłącznie za coś mitycznego, ale badania archeologiczne wskazują na coś innego. Gdzie była Troja? Czas się tego dowiedzieć.

Wojna trojańska i sama Troja fikcją literacką? Czy starożytne miasto istnieje?

Wiele o Troi możesz dowiedzieć się, czytając mitologię. Większość osób niewiele jednak z tego pamięta. Możesz wiedzieć, czym jest koń trojański (drewniany koń), ale prawdopodobnie słabo kojarzysz maskę Agamemnona, Mykeny, Menelaosa, skarb Priama, mityczną Afrodytę itd. Warto jednak poświecić trochę czasu na odświeżenie wiedzy i uzupełnienie informacji o tym, co działo się setki lat p.n.e.

Starożytną Troję odkrył początkujący archeolog, zafascynowany przygodami Heinricha Schliemanna. To właśnie dzięki niemu wiemy, że dzieła Homera nie są tylko wymysłem. Pomógł bardzo w odkryciu starożytnej Troi, obalił mit dotyczący jej nieistnienia. Okazuje się, że wojna trojańska nie jest fikcją, chociaż nadal wiele osób tak uważa. Trudno się jednak dziwić, bo homerycka Troja przedstawiona w starogreckim poemacie nie stanowi dla wielu osób wiarygodnego źródła.

Gdzie była Troja? Poznaj jej lokalizację  

Troja jest miastem z okresu starożytności, położone w Azji Mniejszej. Jeśli chcesz poznać dokładną lokalizację, to szukaj między Morzem Egejskim i Ajespos. Legendarna Troja to miasta położone w Troadzie nad Skamanderem. Jeśli interesuje Cię współczesna Troja, to ma postać stanowiska archeologicznego na terenie Turcji, a dokładnie na wzgórzu Hisarlik. Warto wiedzieć, że zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miało to miejsce pod koniec XX wieku. Od lat trwają wykopaliska, które pozwalają na lepsze zbadanie historii. Zgodnie z tym, co twierdzi Homer, Troja została zburzona w XII lub XII wieku p.n.e.

Czas na zwiedzanie Troi

Nie tylko miłośnicy historii są zainteresowani zwiedzaniem Troi. Do dyspozycji masz sporą powierzchnię, możesz przyjrzeć się z bliska antycznym ruinom. Już nieopodal wejścia jest Dom wykopalisk, w którym mieści się wystawa przedstawiającą model miasta wraz ze zdjęciami. W ogrodzie Pithos masz okazję przyjrzeć się naczyniom z gliny, rurom kanalizacyjnym, moździerzom z kamienia.

Jest także Wieczny Kamień Trojański w postaci granitowego bloku. Kolejnym obiektem będzie wieża obronna Troi VI. Zachowało się tylko część murów, ale warto je obejrzeć. Brama Wschodnia Troi VI znajduje się pomiędzy murami obronnymi zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Warto wiedzieć, że pozostawała ona niewidoczna dla osób z zewnątrz. Nie mogli oni przez to jej sforsować taranem.

Jakie części murów Troi się zachowały?

Jeśli chcesz zobaczyć część cytadeli, bardzo masywną, to udaj się do bastionu północno-wschodniego Troi VI. Nie możesz jednak liczyć na zbyt wiele pozostałości po Świątyni Ateny (Troja VIII i Troja IX) – są tylko fundamenty pod ołtarz, trochę elementów zadaszenia. Za jej zbudowanie odpowiada dowódca Aleksandra Wielkiego, a miało to miejsce w 300 roku p.n.e.

Z kolei rzymski cesarz Oktawian August ją odrestaurował. Do obejrzenia są także mury obronne Troi II, Troi II i Troi III oraz Mageron. Możesz zobaczyć części rezydencji arystokratycznych, wykop Schliemanna, rampę i bramę FM, kompleks pałacowy Troi VI, sanktuarium nieznanego bóstwa, Dolne Miasto Troi VI/VIIa, jaskinię wodną Wilusy, łaźnie rzymskie, Odeon, Buleuterion.

Troja została zdobyta dzięki podstępowi Greków

Za początek wojny trojańskiej między Achajami (Grekami) a Trojanami uznaje się porwanie Heleny przez zakochanego w niej Parysa, czyli syna która Troi w postaci Priama (żona ówczesnego króla Sparty). Wszystko zaczęło się od tego, że Parys miał wskazać Afrodytę jako najpiękniejszą boginię i w zamian za to dostać rękę najbardziej uroczej kobiety ziemskiej. To właśnie ona pomogła młodemu mężczyźnie w uprowadzeniu mężatki. Zgodnie z kartami mitologii w wojnę było zaangażowanych wielu bogów. Miasto zostało zdobyte dzięki podstępowi – wprowadzono drewnianego konia do miasta. Chowali się w niej Grecy na rozkaz wodza (króla Myken).

Troja starożytne miasto położone w Troadzie 

Jeśli interesujesz się historią, to z pewnością wiesz, że Iliada, czyli epos Homera doprowadził do jednego z największych odkryć archeologicznych. Troja to legendarne miasto, którego poszukiwało wiele osób – Frank Calvert w oparciu o dzieła Homera i zafascynowany nimi Heinrich Schliemann. Lokalizacji mitycznego miejsca było wiele. Okazało się, że Troja niejedno ma imię i podzielono obszar badań na dziewięć warstw archeologicznych.
 

Paulina (30)

Wierzę, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Przez ten blog, mam nadzieję zainspirować Cię do refleksji nad własnymi nawykami i pokazać, że ekologiczny styl życia jest możliwy dla każdego z nas. Razem możemy stworzyć przyszłość, w której ludzkość i natura
współistnieją w harmonii.